Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

ČESKÉ ZEMĚ PO ROCE 1848

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > 301 > ČESKÉ ZEMĚ PO ROCE 1848
 
Titulek: ČESKÉ ZEMĚ PO ROCE 1848
Datum vložení: 28.1.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Revoluce roku 1848 se šířila po evropských zemích bez rozdílu, zda šlo o státy ústavní, či absolutistické, a to ve dvou hlavních vlnách. Prvá směřovala od ledna 1848 Neapolska přes Uhry do střední Evropy. Druhá začala pařížskou revolucí a vyhlášením Francouzské republiky v únoru 1848 a postupovala přes jižní a střední Německo do Čech. Ve střední a jihovýchodní Evropě probudila i otázku národní rovnoprávnosti. V Čechách měla vyřešit zejména státoprávní spojení českých zemí a zajistit ústavnost a občanské svobody.
Snahy českých liberálů o národní svébytnost však byly v rozporu s cíli revoluce německé. Ta měla zájem na sjednocení všech Němců do jednoho národního státu. O to se snažili jak německé země, tak Rakousko, jehož součástí byly i české země. Udržení rovnováhy při řešení požadavků českých a německých politiků v monarchii bylo v později hlavním úkolem říšských vlád, na němž závisela jejich úspěšnost. Konečným výsledkem revoluce v Rakousku bylo v březnu 1849 vyhlášení oktrojované ústavy, tj. takové, kterou nařizoval císař a vláda bez schválení parlamentu.Hodnocení: (hodnotilo 115 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info