Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Druhá světová válka-Berlín vítěztví Ruska

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > 301 > Druhá světová válka-Berlín vítěztví Ruska
 
Titulek: Druhá světová válka-Berlín vítěztví Ruska
Datum vložení: 9.1.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V dubnu 1945 postupovala Rudá armáda velmi rychle k hlavnímu městu Třetí říše. Hitler nařídil zřídit tři linie obrany, které sestávaly z protitankových příkopů a dělostřeleckých postavení, jenž se táhly 300 km od Baltského moře až k českým hranicím. Velitelem obranných postavení byl pověřen rakouský generál Heinrici, který se osvědčil v obranných bitvách na východní frontě.
Stal se velitelem armádní skupiny Visla a podléhali mu dvě německé armády. Byly to armády jenom na papíře a v Hitlerově bunkru. Jejich početní stavy odpovídaly spíše síle sboru nebo divize než armádě. 3. tanková a 9. armáda měly zabránit Rusům v proniknutí do Berlína a tedy měly zamezit zničení německého hlavního města. Pokud by došlo k boji v Berlíně mělo se bojovat o každý dům a metr čtvereční. Jako novou vojenskou sílu dostal generál Heinrici oddíly Volksturmu - mladíků nebo přestárlých mužů. Tyto oddíly měly fanaticky bránit každou ulici v hlavním městě.
Na severu se nacházela 3. tanková armáda generála von Manteuffela. Tento generál se vyznamenal při tankových bitvách na západě proti v Francii nebo v počátečních bojích na východní frontě. Proti třem německým armádám stály 3 ruské fronty. Na severu proti 3. německé tankové armádě byl rozmístěn 2. běloruský front maršála Rokossovského. Přímo proti Berlínu u Kostřína se rozprostíral 1. běloruský front maršála Žukova. Více na jih u města Tribel to byl 1. ukrajinský front maršála Koněva, který proti sobě měl velmi slabého soupeře, armádní uskupení generála Schörnera (Heeresgruppe Mitte).
Linie mezi Rusy a Němci probíhala kolem řeky Nisy a poté Odry. První, co museli Rusové udělat, bylo získat předmostí na druhém břehu těchto řek. Odra byla v této době rozvodněná a některých místech se dokonce vylila z břehů. To byl důvod, proč zatím 2. běloruský front nepodnikl útok na nejslabší článek německé obrany před Berlínem, 3. německou tankovou armádu.

Hodnocení: (hodnotilo 27 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info