Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

osídlení a vysídlení šumavy

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > 301 > osídlení a vysídlení šumavy
 
Titulek: osídlení a vysídlení šumavy
Datum vložení: 29.3.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Před druhou světovou válkou byla česká Šumava zalidněná mnohem více než dnes. Bylo zde více vesnic, práce pro lidi a také mnohem hezčí příroda. V roce 1938 byla odtržena značná část Šumavy a Pošumaví a připojena k Německu. V sousedství Kdyně, Janovic, Sušice a Lhenic vedla protektorátní hranice a města jako Nýrsko, Rejštejn, Vimperk, Prachatice a Volary ležela už za hranicemi. Po válce 1945 došlo vysídlení převážně části celé příhraniční Šumavy od etnických němců. Její značná část, prakticky celé území dnešního Národního parku Šumava, se nacházela v hraničním pásmu a ve vojenském výcvikovém prostoru. Nejvýznamnějšími vojenskými prostory byly Dobrá Voda a Boletce. V pásmu během let 1953 – 1959 zanikla celá řada vesnic a samot, aby opuštěná stavení nemoha uprchlíkům přes hranice poskytovat úkryt. Počet obyvatel se také radikálně snížil. Pro představu jen na Prášilku zaniklo po válce 32 obcí. V samotných Prášilách bylo srovnáno se zemí více než půlka domů, téměř všechny památky byly zničeny, zůstal jen hřbitov a několik málo starousedlíků. V místech jako Knížecí pláně, Bučina nebo Stodůlky dnes najdete jen základy rozbořených staveb. V hraničním pásmu byla zřízená tzv. železná opona. Ta se začala vytvářet už v roce 1948, ale skutečně nerpostupnou se stala až v roce 1952 jako reakce na neustálé útěky lidí přes hranice. Pád železné opony, umožněný pokračujícím rozpadem Sovětského svazu, proběhl v prosinci roku 1989. Na jaře následujícího roku bylo zrušeno hraniční pásmo a na šumavu se začali vracet lidé, zabydlovat se, zakládat rodiny a plodit haldy dětí.

Hodnocení: (hodnotilo 52 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info