Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

11. My friends

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Maturitní otázky > 500 > 11. My friends
 
Titulek: 11. My friends
Datum vložení: 10.4.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
People need friends and friendship. There are some moments on our life when we need more than our books or our pet. I know that when I have some trouble it can be more easily solved if I can confide to my friends.
I respect a slogan:” A friend is need is a indee”. This slogan is a true and it means: when I have a problem when I have trouble, I need friends and their help, at that time. I’ll see who is my really friend. They help me, they listen to me, and they don’t turn their back to me. In our country (world) there are some people who don’t need friends. For some people books or pets are the best friends. These people are usually closed, they don’t go out, and they are very isolated, distrustful and unsociable. I think that these people must be unhappy, because it’s natural that the person needs some friends. A friend is somebody with whom I can share joy and sorrow. If someone has troubles he shouldn’t stay alone.
As regards me, I solve my problems with my friends or sometimes with my older sister.
I have many friends. They are mainly from school. One of my best friends is Milan. He is about two years older than I. Milan is very tall; he has brown short hair and brown eyes. Milan has glasses, because he is shortsighted. He is very slim although he eats a lot. He usually wears jeans and a T-shirt and a jacket. Milan studies on business academy.
Hodnocení: (hodnotilo 57 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info