Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Friendship. My best friend.

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Maturitní otázky > 500 > Friendship. My best friend.
 
Titulek: Friendship. My best friend.
Datum vložení: 8.4.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
FRIENDSHIP, MY BEST FRIEND

In my opinion, the friendship is one of the most important things in our lifes, but it´s really difficult to find real friends. The real friend is somebody who listen you, when you are happy, or if you are sad, your friend want to share everything with you. It´s also better to tell somebody about your problems and know that your friend would never let you down.
When I was a little girl I had many friends. We played games, we were going out together. I remember that I prefered boys as friends because I liked cars and models of trains. I also remember that When I was 5, my best friend was a boy Thomas. He was my neighbour, he had a short brown hair and blue eyes. He was very naughty, but I think that I was too. We often played with a models of plains.
When I was a teenager (I´m still teenager), but when I was 14 I had many friends, boys and girls. I think that teenagers ussually have many friends, because they often go to the disco or on the concerts. In my opinion the friendship is very important for teenagers, because they usually have some problems with their parents because they have different opinions. So teenagers can share their problems with people who have the same problems.
Teenagers can also have bad friends, for example they take some drugs, drink too much alcohol or steal. It´s very dangerous because parents often know nothing, think that everything is all right, but sometimes it can be too late to save? their children.
I don´t have many friends from past because I have moved to Pilsen in 2004 and I have gone to the diferent school.
I have one penfriend. Her name is Klára and she is 19. She was my friend when I was in my compulsory school, but then she moved. In past we were writting letters, but now we sent e-mails.

My ideal friend.

My ideal friend has to have a sense of humour and he or she has to be tolerant.



Hodnocení: (hodnotilo 23 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)



 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info