Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Americká literatura

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Maturitní otázky > 500 > Americká literatura
 
Titulek: Americká literatura
Datum vložení: 27.5.2010

 

squareVClanku:
id='square-ir'
AMERICAN LITERATURE

COLONIAL AND REVOLUTIONARY LITERATURE (1607-1800)
Popular works of that time especially included historical essays and religious prose and poetry. Both prose and poetry were very importatnt in policy.The real history of American literature begins in the time of the American fight for indipence.
For example Benjamin Franklin – Atobiography. This publication describe the life of scientist, journalist and politician.
The romantic period: The first autor of this period is Washington Irving it is an essayist, story writer, historian an biographer.

19TH CENTURY LITERATURE (1800-1900)
James Fenimore Cooper spent plenty of time with American Indians. He became a widely read author od novels of heroism and adventure – mainly the Leather – Stocking Tales (Příběhy kožené punčochy) The story is composite from 5 novels.
• Lovec jelenů (1841, The Deerslayer),
• Poslední Mohykán (1826, The Last of the Mohicans),
• Stopař (1840, The Pathfinder),
• Průkopnící (1823, The Pioneers),
• Prérie (1827, The Prairie).
Herman Melville spent many time years on board a whaling ship. In most of his work there is a struggle between good and evil; his heroes always seek the truth of life. He wrote Moby Dick or The Whale. It represents the struggle between a man( capitain Ahab) and the infinite power of the universe (the whale) Capitan Ahab has positive and negative sides and they clash, the negative side win (evil) and the Capitan kills Moby Dick (which stands for God) and than he sinks with his boat.


Edgar Allan Poe: He is an author of many horror stories and famous poem called The Raven (Havran). He was born in Boston. He spent some time in England and than he returned to the America and studied at the University od Virginia for a year. He tried to write poetry but was not succesful until 1845 when The Raven was published. He was a journalist and edited several American magazines. He invented a new literary form-the detective story.
Publications:

• The Gold Bug (Zlatý brouk - Ukazuje, že spousta zdánlivě nevysvětlitelných náhod hraničících až s magií může mít prosté logické a racionální vysvětlení.)
• The Murders in the Rue Morgue (Vraždy v ulici Morgue- Patří mezi první detektivní příběhy a je prvním popisem zápletky, která se dnes označuje technickým termínem záhada uzavřené místnosti či záhada zamčeného pokoje)
• The purloined letter (Sebraný dopis)
• The descent into the Maelstrom (Pád do Maelströmu Příběh se odehrává u břehů Norska a má dva vypravěče. První je návštěvník nebezpečných útesů, po nichž ho provádí muž, který mu na nich vypráví, co zažil v jejich těsné blízkosti, tedy na moři, kde bývá vír Malstróm (Moskoeström).

Henry Wadsworth: His best known poem is The Song of Hiawatha (Píseň o Hiawatě) It tells story of the American Indian Hiawaatha, who married the lovely Minnehaha.

Nathaniel Hawthorne – The Scarlet Letter (Šarlatové písmeno-Sedmnácté století v puritánské Americe. Malá vesnička pohlcená divokou přírodou. Žena, Hester Prynne, je pranýřovaná a musí na sobě nosit šarlatové písmeno „A" jako trest za to, že zplodila dítě mimo manželský svazek a odmítla prozradit jméno otce. Hrdost a láska činí výsměch puritánských obyvatel snesitelnějším. Do vesnice přijíždí starší cizinec, kterého Hester jako jediná poznává. Muž se vydává za doktora, stará se o Hester a pátrá po identitě jejího milence... Jeho zájem se brzy soustředí na mladého přepracovaného a nervózního pastora Dimmesdalla. Mezi oběma muži brzy začne vzrůstat nepřátelství)

Walt Whitman is one of greates American poets. In his epoch -making Leaves of Grass (Stébla trávy) he is a true singer of democracy in the best sense of the world.( Stébla trávy – jeho jediná básnická sbírka (396 básní), tuto sbírku doplňoval a přepracovával celý život. Autor zde ukazuje svoji víru v rovnost všech lidí a ras, dále věří v demokracii a humanismus. Používá metaforu a volný verš, který v tuto dobu znamená převrat a uvolnění celosvětovém měřítku) )

„The Gilded Age“ Realism
Mark Twain: His real name was Samuel Langhorne Clemens, and he belongs to the most popular American writers ever. The most famous works are: The Adventures of Huckelbery Finn and The Adventures of Tom Sawyer. He describes Huck´s adventures on the Mississippi an show the critical insight into American society of that time. He also wrote books that took inspiration from English history – The Prince and the Pauper.

Jack London- he belongs to the greatest personallities in literature of this time. His novels still remain world calssics.

• Martin Eden (Román o osudech mladého námořníka a spisovatele, se silnými autobiografickými motivy. Jack London výborně zachytil přetěžkou cestu, kterou musel jako somouk projít, než se stal úspěšným spisovatelem. Martinovi Edenovi sláva a peníze, které tak těžce získal, štěstí nepřinesly. Životem unaveného, nechal ho Jack London vyskočit z okna parníku Mariposa (na tomto parníku se autor vracel z přerušené cesty kolem světa, kterou podnikal na plachetnici Snark)

Theodore Dreiser – An American Tragedy (Americká tragédie – Chlapec z chudých poměrů se chce za každou cenu dostat nahoru. Seznámí se s holkou z bohaté rodiny, vezme si jí, ale předtím už měl chudou slečnu, která sním teď čeká dítě. Potřebuje se jí zbavit a tak jí vezme na projížďku lodičkou a utopí jí. Zjistí se, že to byl on a je odsouzen k trestu smrti)

20TH CENTURY LITERATURE
Gertrude Stein invited the term „Lost Generation“ for a group of writers who lost their illusions after the First World War.

Prose:
Francis Scott Fitzgerald

• The Great Gatsby (Velký Gatsby - Gatsby se zamiloval do krásné Daisy. Ta však podlehla svodům bohatého lumpa. Gatsby se však nevzdává a svou lásku je rozhodnut získat zpět za každou cenu.)
• This side of Paradise ( Na prahu ráje)
• Tender is the Night (Něžná jen noc - o psychiatrovi, který se ožení se svou pacientkou.)


William Faulkner: He wrote about the American South. His work e.g. The Sound an the Fury (Hluk a vřava- jde o otřesný až hrůzný portrét duševní a morální degradace jižanské rodiny Compsonů v prvních desetiletích 20. století. Seznamuje Faulkner čtenáře se světem čtyř dětí alkoholika a jeho neurotické ženy)

Ernes Hemingway: One of the 20th century writers. He decipted what the Lost Generation felt. His novel Fiesta – showed the feelings of those unable to find their place in society after WWI seeing no future.
His work:
• A Farewell to Arms (Sbohem, armádo - autor čerpá z vlastních válečných zkušeností:námětem je tragická láska vojáka a ošetřovatelky na konci první světové války. Válka v tomto díle je zbavená jakéhokoli nánosu idealizace.)
• For Whom the Bell Tolls (Komu zvoní hrana - námětem k tomuto románu mu byla španělská občanská válka. Děj románu se odehrává ve 3 dnech, které prožije na straně republikánů americký dobrovolník Robert Jordan. Partyzáni chtějí vyhodit do povětří most, po kterém by nepřítel mohl dopravit posily, Jordan sice o zdaru akce pochybuje, ale podřizuje se. V průběhu těchto událostí se Jordan zamiluje do dcery republikánského starosty, který byl zavražděn fašisty. Most se sice podaří zničit, ale při jeho destrukci zemře několik Jordanových společníků a Jordan se sám vážně zraní. Na konci již není schopen dalšího pochodu, a tak zůstává nedaleko bojiště a umírá.)
• The Old Man and the Sea (Stařec a moře – Starý kubánský rybář Santiago se po mnoha neúspěšných lovech (lovil s malým chlapcem) vydává na moře sám. Uloví obrovskou rybu - marlina tj. mečouna, se kterou zápasí dva dny, teprve poté se mu ji podaří harpunovat a přivázat k lodi. Tímto životním úlovkem je velmi vysílen a uvažuje, co s rybou udělá a jak se bude mít. Ale mrtvou rybu napadnou žraloci a stařec už nemá sílu rybu ubránit, a tak se vrátí pouze s kostrou své ryby. Smysl tohoto díla není v beznaději nebo něčem takovém, ale právě naopak ukazuje, že Santiago udělal vše pro to, čeho chtěl dosáhnout, tj. vyhrál svůj boj s rybou.)

John Steinbeck: In his novels, Steinbeck combines a naturalistic view of the worl with deep sympathy for people.
His best novel:
• The Grapes of Wrath (Hrozny hněvu - příběh farmářské rodiny bojující o přežití v době hospodářské krize. Písečné bouře, které páchají velké škody na majetku, donutí farmářskou rodinu Joadových opustit Oklahomu, kde se narodili a kde prožili většinu života. Rodina se rozhodne pro cestu na západ. Tři generace naloží své jmění na malý vetchý náklaďáček a vydají se hledat práci a štěstí do Kalifornie. Na západě sice dostanou synové Tom a Casey (Henry Fonda a John Carradine) místo na ovocné plantáži, ale za těžkou práci berou minimální mzdu, která sotva vystačí k životu. Dochází ke sporům mezi pomocnými a kvalifikovanými dělníky. Situace se vyhrocuje..)
• East of Eden (Na východ od ráje- Dvojčata Cal a Aron žijí spolu se svým pevně věřícím otcem Adamem Traskem. Zatímco poslušný Aron s otcem vychází dobře, Cal se stále nedokáže přizpůsobit. Přesto se snaží o uznání, naráží však na nepochopení...)
• Travels with Charley (Toulky s Charleyem- popisuje Ameriku při svých toulkách v autě jménem Charley, zapisuje svoje zážitky)

Jerome David Salinger is famous for his novel The Catcher in the Rye (Kdo chytá v žitě- vypravěč je dospívající jedinec, neúspěšný student Holden Caulfield. Hrdina je nekomunikativní, složitost navazování kontaktů spočívá v odlišnosti jeho světa a okolního světa. Je to srovnání přirozeného světa se „šaškujícím“ okolím. Tato kniha byla jednou z nejčtenějších v 50. letech v USA.)

Jack Kerouac is the first representative of a group called „Beat Generation“ These authors rebelled against the establishes society. His work is a novel On the Road – (Na cestě- objevuje se zde motiv - toulání. Lze říci, že je to cesta od tahu k tahu.)

Allen Ginsberg – viseted our country several times.

William Styron – reflected the horrors of fascism and the concentration camps in his novel Sophie´s Choice (Sophiina volba- Pojednává o matce, která byla v koncentračním táboře v Osvětimi postavena před otázku, které její dítě zemře a které bude žít. S tím se nikdy nedokázala vyrovnat a nakonec spáchala sebevraždu.)

Eugene Gladstone O'Neill
The Hairy Ape (Chlupatá opice- drama odcizení, individualistické revolty a anarchistických postojů s pronikavým sociálním obsahem, obraz člověka, který nedokáže najít své místo ve společnosti a v životě, a skončí ve smrtelném objetí obrovské gorily)


The American writers awarded the Nobel Prize for literature are: S.Lewis(1930), E.O´Neill (1936), P.Buck, W. Faulkner, E. Hemingway, J. Steinbeck, S.Bellow, I.B.Singer, C. MiloszHodnocení: (hodnotilo 3 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info