Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hus Jan

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Hus Jan
 
Osobnost: Hus Jan
Datum vložení: 7.9.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Jan Hus se narodil v Husinci u Prachatic. Od roku 1390 studoval na pražské univerzitě. Stal se z něho bakalář, později mistr svobodného umění. Působil jako profesor na univerzitě a roku 1400 byl vysvěcen na kněze. Od roku 1402 kázal v Betlémské kapli. Ve svých kázání kritizoval bohaté církevní hodnostáře a výstřednosti bohatých. Svými projevy strhoval lid na svou stranu, a tak se stal symbolem širokých vrstev. Roku 1412 vyvrcholilo napětí mezi Husem a jeho odpůrci, kdy veřejně vystoupil s kritikou odpustků. Papež Husovi zakázal konat v Praze církevní obřady. Jan Hus však nedbal zákazu a odmítl papeži poslušnost, odvolával se na učení Kristovo. Jan Hus Prahu opustil a přesunul se na venkov, na Kozí Hrádek, později na Krakovec. Jeho popularita mezi lidmi stoupala. Z jara roku 1414 ho vyzval císař Zikmund, aby se ospravedlnil před koncilem svolaným v Kostnici. Navzdory glejtu o osobní nedotknutelnosti od Zikmunda byl Mistr Jan Hus zatčen a vyslýchán. Koncil ho obvinil z kacířství a zástupci církve žádali, aby odvolal své učení, ale on na svých názorech trval. Byl prohlášen za kacíře a 6.7. 1415 byl upálen na hranici v Kostnici.
Mistr Jan Hus měl zásluhy na vydání Kutnohorského rukopisu roku 1409.

Dílo:
 • O církvi – latinský spis, ve kterém dokazuje, že hlavou církve je sám Kristus, že křesťan nemusí poslouchat papeže, jestliže jsou jeho nařízení v rozporu s biblí. V tomto díle popírá papežovo právo být hlavou církve. Jedná se o jednu z největších kritik církve.
 • Výklad Viery, Desatera a Páteře – dílo podává výklad základních bohoslužebných pojmů
 • Knížky o svatokupectví – kritizuje církev pro její bohatství. Nelíbí se mu, že žije v přepychu, že se chová jako šlechta, má služebnictvo …
 • Postila – sbírka traktátů. Nejznámější Husovo dílo.
 • Husovy listy – psány ve vězení 10.6.1415. Byly určeny jeho přátelům v Čechách.
 • Dcerka – o výchově dívek
 • De ortographia Bohemica (O českém pravopise) – Jan Hus se pokusil o zjednodušení pravopisu; spřežkový pravopis nahradil diakritickým pravopisem. Autorství spisu je však nejisté.

  Mistr Jan Hus byl představitelem a vůdcem českého reformního hnutí, které usilovalo o nápravu křesťanské církve. Vzorem mu byl anglický myslitel John Viklef. • Hodnocení: (hodnotilo 565 čtenářů)

  Ohodnoť tento referát:

  (špatný)
  (horší)
  (průměrný)
  (lepší)
  (dobrý)     Referáty na stejné téma:
  Hus Jan Hus, Jan 759 slov
  Hus Jan Hus, Jan 182 slov
  Hus Jan Hus, Jan 198 slov
  Hus Jan Hus, Jan 194 slov
  Jan Hus (*1370-+6.7.1415) Jan Hus narozen roku 1370 v Husinci studoval v Prach
  Hus Jan Hus, Jan 733 slov
  Hus Jan Hus, Jan 367 slov
   
   


   
   
  Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
  Zásady zpracování cookies

  © provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
  Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
  Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info