Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Tyl Josef Kajetán

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Tyl Josef Kajetán
 
Osobnost: Tyl Josef Kajetán
Datum vložení: 11.11.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Narodil se 4.2.1808 v Kutné Hoře. Studoval na gymnáziu v Praze a v Hradci Králové. Již za studií se nadchl pro divadlo a přátelil se s V.K.Klicperou. V Praze se natrvalo usadil roku 1831. Josef Kajetán Tyl se brzy stal osobností reprezentující mladou generaci. V letech 1833-45 redigoval Pospíšilův beletristický časopis, jehož titul se ustálil na názvu Květy. Tento časopis se stal hlavním literárním orgánem Tylovy generace. Počátkem 40.let vytvořil J.K. Tyl čtenářky nejnáročnější revue Vlastimil. V polovině 40.let byl J.K. Tyl na vrcholu své tvorby. Za román Poslední Čech dostal cenu Matice české, stal se miláčkem národa. Byl redaktorem časopisu Pražský posel a Sedlské noviny. Čtenářská popularita Pražského posla způsobila, že J.K.Tyl byl zvolen za revoluce poslancem na říšský sněm. V dubnu 1846 byl jmenován dramaturgem českých her Stavovského divadla. V roce 1851 došlo k rozpuštění českého souboru Stavovského divadla, a tak J.K.Tyl založil z herců novou společnost a jelikož z politických důvodů nedostal divadelní koncesi, provozoval kočovné divadlo na koncese cizí. Zemřel na cestách s divadlem , 11.7.1856 v Plzni.
Své povídky uveřejňoval J.K.Tyl v časopisu Květy. Povídky jsou nejčastěji orientované k úkazům lidového života a sociálního bezpráví: Ze života chudých, Zloděj, Chudé děvče a bohatý synek, Poslední Čech
Historické povídky: Rozina Ruthardova, Dekret Kutnohorský, Braniboři v Čechách

Cestující společnosti herecké (1845) – stať, ve které J.K.Tyl shrnul své programové zásady českého divadla a upozorňoval na to, že předpokladem pro vybudování reprezentativního divadla – Národního divadla- jehož idea se teprve rodila, je vytvořit české kočovné divadlo,které vychová pro budoucí vrcholnou divadelní instituci herce i publikum.
Vytvořil malé Kajetánské divadlo (1834-37), které přispělo k formování českého hereckého stylu. Za Tylova působení ve Stavovského divadle se Tylovou zásluhou v české kultuře stalo právě divadlo nejvýraznějším uměleckým mluvčím ideálu revoluce. J.K.Tyl přeložil, upravil nebo podle cizích předloh napsal přes padesát her, např. Tylův Král Lear (1835) je vůbec první český veršovaný překlad ze Shakespeara.
Mezi Tylovy prvotiny patří historické hry s českou tématikou – Vyhoň dub, Břeněk Švihovský aj.
Fidlovačka (1834)- v této hře poprvé zazněla Tylova a Škroupova píseň „Kde domov můj“.
Čestmír (1835) – romantické básnické drama vycházející z českých bájí
Mezi měšťanská dramata patří: Paní Marjánka, matka pluku (1845), Pražský flamendr (1846), Paličova dcera (1847), Bankrotář (1848), Chudý kejklíř (1848) – tyto hry obsahují sociální tématiku, ostře kritizují vysoké vrstvy a podporují chudé.
Vrchol tvorby J.K.Tyla spatřujeme v dramatických báchorkách: Strakonický dudák aneb Hody divých žen (1847), Tvrdohlavá žena (1849), Jiříkovo vidění (1849), Lesní panna (1849). Hrdinové báchorek procházejí různými situacemi, kde se jim ukazuje, kde pochybili, děj se odehrává za přítomnosti pohádkových bytostí s nadpřirozenými zásahy.
J.K.Tyl je autorem několika historických dramat: Krvavý soud aneb Kutnohorští havíři (1848), Jan Hus (1848), Krvavé křtiny anebo Drahomíra a její synové (1849), Žižka z Trocnova (1849), Měšťané a študenti (1850), Staré město a Malá Strana (1851). Toto poslední dílo bylo cenzurou zakázáno.

Hodnocení: (hodnotilo 468 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Tyl Josef Kajetán Josef, Kajetán Tyl 514 slov
Tyl Josef Kajetán Tyl, Josef Kajetán 489 slov
Tyl Josef Kajetán Tyl, Josef Kajetán 609 slov
Tyl Josef Kajetán Tyl, Josef Kajetán 1122 slov
Tyl Josef Kajetán Tyl, Josef Kajetán 167 slov
Tyl Josef Kajetán Tyl, Josef Kajetán 508 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info