Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Balady a romance

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Balady a romance
 
Autor: Jan Neruda
Název díla: Balady a romance
Datum vložení: 7.2.2006
Referát vložil: Pavla Švejcarová

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Balada pašijová

Sanat přichází k Hospodinovi a stěžuje si , že nemůže sužovat lidstvo, protože lidstvo spasil Ježíš.


Balada horská

Mále dítě z lásky k Bohu, chce uzdravit ukřižovaného Krista na kříži v kostele. Ptá se babičky, co je zahojí rány, co pomůže od bolestí hlavy.

Balada dětská

Dítko rozmlouvá se smrtkou. Ta ho láká ať si s ní jde hrát. Dítě zprvu jít nechce, že ho maminka nepustí. Nakonec ale se smrtkou jde a tím umírá.

Balada česká

Balada vypráví o rytíři Palečkovi, který se toulal po Čechách, až jednou potkal Vesnu. Ta mu slíbí,že vyplní jakékoliv jeho přání. On si přeje, aby vždy na jaře na osm dní ožil.

Romance o Černém jezeře

baladická reflexe nad tajemně přitažlivou jezerní hlubinou, pod níž jako by spaly dávné české hrdinné činy.

Romance o Karlu IV.

zachycuje okamžik, kdy Bušek nalévá víno Karlovi IV. Zprvu se mu zdá víno trpké, na podruhé mu ale zachutná. Víno přirovnává k českému národu, navenek je drsný, ale osobitý, je třeba jej poznat hlouběji.

Romance o jaře 1848
vzpomíná na chvíle mladistvého opojení v roce krátké svobody, kdy se nadšeně bojovalo za ideály.

Romance italská

Mnich a zároveň republikán byl chycen a souzen. Soudí ho kněz, který ho týrá a říká mu, že se nedostane do nebe. Ale mnich se má čisté svědomí, na rozdíl od kněze
Balada helgolandská

Ukazuje lidskou chamtivost. Strážce majáku oklame loď, aby získal z ní majetek. Nepomůže ani tonoucímu člověku, v němž poznává svého zetě.

Balada zimní

pohádkový námět – čaroděj oživí tři zloději, kteří jsou pověšeni na šibenici. Čaroděj po nich ale chce něco na oplátku – peřinu, chleba a víno. První přinese malý polštář, který vzal chudé vdově, druhý přinesl trochu mešního vína a třetí místo chleba přinesl svěcenou hostyji. To ale neměl dělat. Ráno vyseli na šibenici všichni čtyři.

Balada stará - stará

Příběh dívky, která měla nemanželské dítě s mladým mlynářem. Ten dítě ale neuznal ze své. Aby si mlynář uvědomil svou vinu, dítě utopí dítě i sebe.

Balada tříkrálová

Zachycuje příchod králů do Betléma. Malý Ježíšek předpovídá třem králům, jak se zachovají až bude dospělým mužem.Autor zde poukazuje na rozdíl mezi bohatými a chudými.

Romance štědrovečerní

Petr má sen, jak k novorozenému Ježíškovi přicházejí vesničané se svými dary a přáními. Kolem dokola je plno andělů. Od vesnice se hrne zástup lidí s radostnými tvářemi. Tlustý Buchta chce řečnit, ale zajíká se a Petr se mu směje. Pak přistupují hospodyně a dávají Ježíškovi, co přinesly.Pak přicházejí i dívky, z nichž nejhezčí Andulička dá Ježíškovi hubičku. Petrovi se to ale moc nelíbí.

Balada májová

Dívka se modlí ke sv. Petronile, aby měla chlapce, nejdřív nechce zrzavého, ale když není jiný, spokojí se i se zrzavým.

Balada rajská

Svatá Eližběta si stěžuje Panně Marii, že má dlouhou chvíli. Je patronkou věrných žen, ale nemá koho opatrovat, protože věrné ženy nejsou

Balada o duši Karla Borovského

Neruda poukazuje na to, že Karel Havlíček Borovský asi nebyl příliš zbožný, ale za to se všemožně snažil pomoci Čechům., a proto by měla jeho duše do nebe.

Životopis spisovatele: Jan Neruda
Hodnocení: (hodnotilo 73 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Balady a romance Neruda, Jan 903 slov
balady a romance Neruda, Jan 1009 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info