Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Balady a romance

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Balady a romance
 
Autor: Jan Neruda
Název díla: Balady a romance
Datum vložení: 15.5.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Sbírka vydána roku 1883. Spolu s Erbenovou Kyticí patří k nejvýznamnějším sbírkám 19.století. Klasických balad s tragickým koncem je ve sbírce málo. Je to dáno básníkovým optimismem a jeho humorem. Náměty básník čerpal z pověstí, historie, bible…
Balada pašijová: největším trestem pro Krista bylo vidět matku plakat.Líčí utrpení Ježíše Krista. Satanovi se nelíbí, že bůh seslal na zemi Marii a jejího syna Ježíše, přestože podle předešlé domluvy patří lidstvo ďáblu. Proto musel vyslat Bůh své posly anděly k Ježíši, aby mu přidali nějakou muku.
Balada horská: náboženský motiv- vypovídá o zázračné moci, kdy dívka pomaže Kristovo tělo - ožije.
Malé dítě se ptá babičky, existuje-li nějaké koření, které léčí všechny rány. Babička odpovídá, že pomáhá jarní šťáva z jitrocele. Dále se dítě ptá na lék proti bolení hlavy. Babička doporučuje jarní listí z lesních jahod. Když se dítě vše doví, vybíhá do lesa nasbírat byliny a přikládá je na rány ukřižovanému Kristovi. Když dítě ošetřilo všechny Kristovy rány, stal se zázrak. Všechny zvony začaly bít na poplach a lidé se seběhli ke kostelíčku. Ježíš Kristus měl všechny rány zhojené.
Balada dětská: podnětem byla smrt dcery básníka Heyduka, vyjadřuje soustrast. Nastiňuje tu mateřskou lásku, cit.
Smrt si odvádí malé dítě s sebou na onen svět, v době, kdy si jeho matka na chvíli zdřímla a netuší, co se děje s maličkým. Smrt láká a vábí dítě k sobě. Vypráví, co ho čeká v nebi. Dítě se zoufale brání a nechce za nic na světě opustit svou matku. Smrt se nechce vzdát a dále líčí krásy nebe, že už na ně čekají andělíčci, aby již vyšly. Dítě se neubrání a odchází od své matky.
Balada kanaan: Kristus je tu představen jako dobrý člověk, který na svatbě promění vodu ve víno.
Balada česká: národní motiv – Paleček se probouzí jen na 8 dní, v Čechách je veselo, když usne, je smutno.
Romance o Černém jezeře: baladická reflexe nad tajemně přitažlivou jezerní hlubinou, pod níž jako by spaly dávné české hrdinné činy.
Romance o Karlu IV: zachycuje okamžik, kdy Bušek nalévá víno Karlovi IV. Zprvu se mu zdá víno trpké, na podruhé mu ale zachutná
- charakterizuje duši českého národa, navenek je drsná, ale osobitá, je třeba ji poznat hlouběji.
Romance o jaře 1848: vzpomíná na chvíle mladistvého opojení v roce krátké svobody, kdy se nadšeně bojovalo za ideály.
Romance italská: zachycuje boje za sjednocení Itálie.
Romance helgolandská: ukazuje tu lidskou chamtivost. Strážce majáku oklame loď, aby získal z ní majetek. Nepomůže ani tonoucímu člověku, v němž ráno poznává svého zetě.
Balada zimní: pohádkový námět – čaroděj oživí tři vrahy, kteří jsou pověšeni na náměstí.
Balada stará - stará: příběh dívky, která měla nemanželské dítě a chtěla se pomstít mlynáři za neuznání dítěte. Aby si mlynář uvědomil svou vinu, dítě utopí. Záhy se utopí také. Tato balada je svým tragickým koncem velmi podobná Erbenovým básním.
Balada tříkrálová : zachycuje příchod králů do Betléma. Autor zde poukazuje na rozdíl mezi bohatými a chudými.
Romance štědrovečerní: zachycuje Kristovo narození v Betlémě
Autor připomíná české Betlémy, které si lidé vyráběli odedávna k potěšení. K novorozenému Ježíškovi přicházejí vesničané se svými dary a přáními. Kolem dokola je plno andělů. Od vesnice se hrne zástup lidí s radostnými tvářemi. Tlustý Buchta chce řečnit, ale zajíká se a Petr se mu směje. Pak přistupují hospodyně a dávají Ježíškovi, co přinesly a už tu jsou dívky z nichž nejhezčí Andulička dá Ježíškovi hubičku. I čeští muzikanti přicházejí s celou kapelou.
Balada májová: dívka se modlí ke sv. Petronile, aby měla chlapce, nejdřív nechce zrzavého, ale když není jiný, spokojí se i se zrzavým.
Balada rajská: humorná balada – pochybuje se zde o věrnosti žen.
Balada o duši K.H. Borovského: poslední báseň, věnuje ji K.H. Borovskému.Životopis spisovatele: Jan Neruda
Hodnocení: (hodnotilo 115 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Balady a romance Neruda, Jan 689 slov
balady a romance Neruda, Jan 1009 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info