Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Manon Lescaut

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Manon Lescaut
 
Název díla: Manon Lescaut
Datum vložení: 31.5.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj začíná v Amiens, kde se des Grieux loučí s Tibergem=duchovní a jeho učitel teologie. des Grieux si je naprosto jistý svou duchoní kariérou, ale Tiberge ho navádí, že existuje i jiná možnost. Potká Manon, která má vstoupit do kláštera a do které se na první pohled zamiluje, hned druhý den ráno odjíždějí spolu. V mezichvíli, kdy des Grieux shání šaty, ab mohl odjet, Manon se seznámí s Duvalem=pařížský vrchní komisař. V Paříži se octnou v potížích, Manon se rozhodne přijmout dary od Duvala, ale des Grieux je zděšen, že Manon je ochotná být nevěrná - odchází za Tibergem. Manon se dostane náhodou na jeho bohoslužbu, kde se jí des Grieux nedovede ubránit a opět spolu utíkají do Paříže, kde je Tiberge seznámí s Duvalovým synem, který je má zachránit ze spárů otce, jenže Tiberge Manon se synem seznámil úmyslně, protože věděl, že se jí syn pokusí svést a Manon neodolá - des Grieux je zděšen, odchází za Manon. Ta chce ze syna vylákat peníze, Tiberge se rozhodne odsloužit zradu tím, že zdrží Duvala, aby des Grieux a Manon mohli Duvala pokořit nocováním v jeho domě. Duvalův syn je přepaden, Duval se vrací s policií a zatkou Manon. Tiberge se přimluví, aby des Grieux byl osvobozen, ale Manon poslána do vyhnanství do Ameriky - des Grieux cestuje s ní, Tiberge tajně s nimi také, podplácí strážce, aby jim ulehčovali. Manon v přístavní krčmě umírá, des Grieux zdrcen - pbviňuje Tiberge z hříchu.

Psáno poezií (milostné pasáže) i prózou. Spíše než kritika šlechty (des Grieuxe) kritizuje církev (Tiberge) za nečestnost a zrady, avšak na druhou stranu velebí lásku k bližnímu. Manon je v šestnácti značně protřelá a zná své kvality. Des Grieux Manon miluje a chce si ji vzít, těsně před smrtí mu Manon naposledy vyzná lásku. Služka je jednoduchá a jedná pouze ve svůj prospěch, ale dokáže i pomoci pánům. Duval jako symbol státu posuzuje právo ze svého vlastního pohledu a prosazuje vlastní mstu před spravedlností.

Životopis spisovatele: Vítězslav Nezval
Hodnocení: (hodnotilo 18 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Manon Lescaut Nezval, Vítězslav 1097 slov
Manon Lescaut Nezval, Vítězslav 686 slov
Manon Lescaut Nezval, Vítězslav 262 slov
Manon Lescaut Nezval, Martin 648 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info