Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Manon Lescaut

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Manon Lescaut
 
Autor: Martin Nezval
Název díla: Manon Lescaut
Datum vložení: 30.10.2021

 

squareVClanku:
id='square-ir'


Děj příběhu se odehrává ve Francii. Mladý student Des Grieux a jeho učitel, kněz Tiberge, přijíždí do města Amiensu. Když se jednou loučí s ostatními před malou hospůdkou, potká krásnou, šestnáctiletou, Manon z Arrasu, která se ten večer má stát jeptiškou. Avšak jedná tak proti své vůli, na přání rodičů.

Des Grieux se má stát knězem. Jelikož se ale do Manon zamiluje na první pohled, dohodnou se tedy a v noci spolu utečou do Paříže.

Těsně před odjezdem se ještě Manon seznámí s panem Duvalem. Ten je na ní milý a zapůjčí jí velmi vzácný náhrdelník.

Po příjezdu do Paříže se spolu ubytují v jednom bytě a Des Grieux napíše svému otci dopis, že se již nechce stát knězem a chce se s ním smířit. Prosí ho, aby mu dovolil oženit se s Manon.

Tiberge se snaží Des Grieuxovi dokázat že je pouze zaslepen láskou, ale ten si však nedá poradit. V Paříži se opět setkávají Manon a pan Duval. Des Grieux to zjistí a tak utíká do kláštera, což dělá radost Tibergovi, protože ten ho považuje za jednoho z nejlepších žáků.

Manon jde za Des Grieuxem do kláštera pokusit se ho odprosit. Ten jí kvůli její kráse odpustí. Podle něho je atraktivní. Natolik že je kvůli ní ochoten i předstírat, že je jejím bratrem, aby mohli společně jít k Duvalovi na večeři.

Kde Manon s klidem přijímá jeho dary. Naneštěstí na večeři přijde i Tiberge, který Des Grieuxe odhalí. Duval jim oběma slíbí pomstu. Tiberge chce urovnat spor, a tak domluví Manon schůzku s Duvalovým synem, který ji pozve na operu, ale zůstanou u Duvala. Manon pošle po Duvalově snoubence Des Grieuxovi dopis, v němž píše, aby se pobavil se snoubenkou místo ní.

Ten se rozzlobený vydá k Duvalovi, domluví se se služebnou, že mladého Duvala pozdrží, aby Des Grieux mohl být s Manon o samotě.

Přátelé služebné Duvalova syna zmlátí a ukryjí. Do jeho bytu vtrhne otec, najde Des Grieuxe a Manon spolu a nechá je oba zatknout.

Manon převážejí na lodi jako vězeňkyni do kolonií Mississipi. Na lodi je také Des Grieux a Tiberge, který podplatil velitele, aby milenci mohli být spolu, Manon má být provdána za Syneleta, syna velitele lodi. Bohužel se ale cestou její stav zhoršil, kvůli špatnému zacházení. A tak umírá Des Grieuxovi v náručí.1. Místo děje = Francie, Paříž

2. Hlavní a vedlejší postavy = Des Grieuxe a Manon Duval kněz Tiberge

3. Zápletka, zajímavá příhoda = obsah (381 slov)4. Vlastní hodnocení = Kniha… byla zajímavá, rozhodně odlišná od toho co normálně čtu.Rozhodně na mě zapůsobil zajímavý a bohatý děj, ale některé kapitoly byly trochu zdlouhavé. Bylo pro mě trochu náročnější to „přelouskat“, protože autor tam požíval často různé metafory či přirovnání.

Ve finále kniha byla zajímavá.

Úryvek = pojď ke mně, já to věděla, že dodnes mohou se dít divy, že jednou potkám anděla, a že ten anděl bude živý
Hodnocení: (hodnotilo 0 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Manon Lescaut Nezval, Vítězslav 1097 slov
Manon Lescaut Nezval, Vítězslav 410 slov
Manon Lescaut Nezval, Vítězslav 686 slov
Manon Lescaut Nezval, Vítězslav 262 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info