Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Marie Terezie

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Marie Terezie
 
Autor: Heinz Rieder
Název díla: Marie Terezie
Datum vložení: 11.6.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Tato kniha je životopis Marie Terezie. Zachycuje její život od narození roku 1717 až po její smrt 1780. Protože vládla habsburskému soustátí, odehrává se děj většinou ve Vídni a v okolních sídlech.
Kniha začíná Mariiným narozením a bezstarostným dětstvím. Dále pokračuje její první a věčnou láskou ke Štěpánu Lotryskému, kterého si nakonec vzala za manžela. Poté ji čekalo velmi těžké období. Císař Karel VI. neměl mužského potomka a tak Marie musela nastoupit na trůn a vypořádat se s nepřátelstvím sousedních státu. Ti si mysleli, že mladou panovnici snadno přemohou, ale přepočítali se. Sice ji připravili o Slezsko, s čímž se do smrti nevyrovnala, ale jinak nedosáhli žádných významných úspěchů. Byla velmi dobrou diplomatkou a organizátorkou. Snažila se provést mnoho reforem, aby pozvedla upadající význam monarchie. To se jí opravdu podařilo a tím se nezapomenutelně zapsala do dějin. Je obdivuhodné, že při vládnutí ještě zvládla porodit a vychovat 16 dětí. Všechny velmi milovala, ale při uzavírání jejich manželství byla velmi neústupná až přímo bezohledná. Obětovala své děti pro dobro státu a nebrala moc ohledů na jejich štěstí. Její manželství však bylo velmi harmonické. Štěpán neměl chuť podílet se na vládnutí a stačila mu císařská koruna. V ekonomice však byl velkým odborníkem, a tak Marii v tomto oboru byl velmi nápomocen. I když byl císař velkým záletníkem, Marie to velkoryse přehlížela. Po jeho smrti se velmi změnila. Smutek už nikdy neodložila a dokonce měla spočteny všechny roky, měsíce, týdny a dny, které spolu
strávili v manželství. Zemřela nakonec těžkou smrtí, ale vyrovnaná a v kruhu svých přátel a rodiny.
Doba její vlády trvala čtyřicet let. Lidé na ni vzpomínali a budou ještě hodně dlouho vzpomínat nejen pro její dobrá nebo špatná rozhodnutí, ale i pro ni jako takovou. Slouží jako vzor ženy, která se ničeho nezalekne a snaží se se vším poprat, i když se na první pohled zdá, že je to nemožné. Tento životopis chce Marii Terezii přiblížit jako normální ženu se svými radostmi i strastmi. Ukazuje, že pevná vůle a vytrvalost je základem úspěchu.Hodnocení: (hodnotilo 55 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Marie Terezie Terezie, Marie 172 slov
Marie Terezie Terezie, Marie 878 slov
Marie Terezie (13.5.1717 - 29.11.1780)
Marie Terezie Terezie, Marie 220 slov
Marie Terezie Terezie, Marie 676 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info