Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Marie Terezie

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > 301 > Marie Terezie
 
Titulek: Marie Terezie
Datum vložení: 12.4.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V habsburské monarchii začala nové osvícenské myšlenky prosazovat císařovna Marie Terezie. Po prohraných válkách s mnohými státy začala budovat STÁLÉ VOJSKO a stavět silné pevnosti. K tomu potřebovala dostatek peněz. Proto nařídila, aby daně, které dosud platili jen poddaní, odváděla i vrchnost. Současně SNÍŽILA ROBOTU NA TŘI DNY V TÝDNU. Nařídila svým úředníkům, aby zakázali mučení obviněných. I vrchnostem byo přikázáno NEtrestat poddané bitím. K povznesení života v habsburské monarchii mělo významně přispět odstranění negramotnosti* a zvýšení vzdělanosti obyvatel. Proto Marie Terezie nařídila v roce 1774 zavést POVINNOU ŠKOLNÍ DOCHÁZKU pro děti od šesti do dvanácti let. Na venkově se začaly zřizovatobecné školy, kde se chlapci i dívky učili číst, psát a počítat.

*negramotnost=neznalost čtení, psaní a počítání

Hodnocení: (hodnotilo 275 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Marie Terezie Rieder, Heinz 450 slov
Marie Terezie Terezie, Marie 878 slov
Marie Terezie (13.5.1717 - 29.11.1780)
Marie Terezie Terezie, Marie 220 slov
Marie Terezie Terezie, Marie 676 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info