Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Povídky z jedné a druhé kapsy

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Povídky z jedné a druhé kapsy
 
Název díla: Povídky z jedné a druhé kapsy
Datum vložení: 17.7.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Zápis o knize

1. Autor: Karel Čapek
2. Dílo: Povídky z jedné a druhé kapsy
3. Nakladatelství: Československý spisovatel Praha, 1978
4. Ilustrátor: Cyril Bouda
5. Druh: povídkové soubory
6. Skládá se: ze dvou povídek
7. Děj:

Případ dr. Mejzlíka
Tato úvodní povídka byla zvláštní v tom, že detektiv dr. Mejzlík vyřešil případ díky svému instinktu. Protože někdy se vyplatí vykašlat se na to, co nám říká hlava a zkusit poslouchat hlas srdce.

Šlépěje
Nevyřešený případ o tajemných stopách ve sněhu.
Když se pan Rybka vracel domů z šachového turnaje, narazil na šlépěje, které ale kupodivu končily u jeho vrátek od domu. Zdálo se mu to velice zvláštní, "majitel" těchto stop se asi těžko mohl jen tak vypařit. Pan Rybka tedy zavolal policistu, ale ten tomu nevěnoval vůbec žádnou pozornost. Vysvětlil Rybkovi, že má na práci daleko závažnější úkoly a odešel pryč. No dobře, ale jak se tam ty stopy teda objevily?

Kupón
I nejmenší detail jako je třeba lístek z obchodu může vyřešit záhadnou vraždu. Tento případ vypráví detektiv mladému páru. Ještě předtím ale spadl dívce lísteček o zaplacení a ona řekla, že je nepotřebný, že ho nechá ležet. Když se ale po skončení příběhu dověděla, že vrah té nalezené mrtvoly byl její přítel (té mrtvoly) a že na to přišli vlastně jenom kvůli tomu kousíčku papíru, odhodila svůj kupón na zem pro případ, že by se ji stalo něco podobného a to jenom z lásky.

Ukradený kaktus
Řešení tohoto případu spočívalo v malé pasti na zloděje kaktusů. V novinách otiskli, že některé kaktusy byly nakaženy jakousi zvláštní nemocí a že na ochranu před tou nemocí mají lidé se svými kaktusy chodit do jednoho skleníku. Samozřejmě, že tato informace nebyla pravdivá a výsledkem bylo, že pro kaktusovou medicínu se do toho skleníku přišel jenom pravý zloděj.

8. Úryvek: "Vy jste pan Nerad Jaroslav, básník," řekl mu dr. Mejzlík. "Pane svědku, vy jste byl při tom, když neznámé auto přejelo Boženu Macháčkovou."
"Ano," vydechl básník.
"Mohl byste mně říci, jaké to bylo auto? Zda bylo otevřené nebo zavřené, jaké barvy, kdo v něm seděl, jaké měl číslo?"
Básník usilovně přemýšlel. "To nevím," řekl, "já jsem si toho nevšiml."
"Nevzpomínáte si na žádnou podrobnost?" naléhal Mejzlík.

9. Vlastní hodnocení: Tyto povídky jsou detektivní záhadné a někdy až magické příběhy obyčejných lidí. Ne všechny měly vyřešený konec. Tím chtěl autor možná naznačit, že ne každá událost, každý problém má konečné řešení a podle mě měl v tomto úplnou pravdu.

10. O autorovi: Přední český prozaik, dramatik, žurnalista, autor knih pro děti, překladatel, filozof a vůdčí osobnost kulturního života za první republiky.

Narodil se 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích u Trutnova v rodině lékaře MUDr. Antonína Čapka. Měl dva sourozence, sestru Helenu a bratra Josefa. Roku 1890 se rodina přestěhovala do Upice, kde si otec založil vlastní ordinaci. V letech 1895-1900 chodil v Upici Karel Čapek do obecní školy, od roku 1901 začal studovat na osmiletém gymnáziu v Hradci Králové. Roku 1905 byl Karel Čapek ze školy vyloučen. To byl také důvod proč odešel za svou sestrou Helenou do Brna, kde začal studovat na Prvním českém gymnáziu. Za jeho pobytu v Brně, Čapkovi rodiče prodali dům v Upici a přestěhovali se do Prahy. Karel šel s nimi. Bydleli na Malé Straně, v Říční ulici č. 11. V roce 1907 Karel začal studovat na Akademickém gymnáziu, kde roku 1909 odmaturoval a začal studovat na filozofii na Karlově univerzitě. Na doktora filozofie promoval v listopadu roku 1915. Pro nemoc nebyl odveden do války. Čapkovi rodiče se přestěhovali do Trienčanských Teplic, ale Karel spolu s bratrem Josefem zůstali v Praze. Zprvu Karel Čapek působil jako učitel, roku 1917 nastoupil jako redaktor do Národních listů. Pro nesouhlas s politickými názory šéfredaktora listů, z novin odešel. Roku 1920 se Karel seznámil s herečkou Olgou Scheinpflugovou. V letech 1921-1938 působil v redakci Lidových novin a zároveň se stal dramaturgem a režisérem Městského divadla Královských Vinohrad. V roce 1922 se setkal Karel Čapek s prezidentem T.G. Masarykem. Názory TGM zaznamenal v knihách Hovory s T.G.M., Mlčení s T.G.M, Nablízku T.G.M.
V roce 1925 se stal členem pražského Penklubu, později byl zvolen jeho předsedou. V květnu byl zvolen členem Literárního odboru IV. třídy České akademie věd, ale po měsíci z funkce rezignuje. Roku 1935 se oženil s Olgou. Rok nato je navržen na Nobelovu cenu za literaturu. Rok 1938 je rokem, kdy se Karel Čapek snaží pomoci národu otevřenými dopisy na obranu kultury, hájí principy svobody a snaží se lidem podat objektivní pohled na politickou situaci v současném Československu.
25. prosince 1938 na následky nachlazení umírá v Praze.

Dílo:
Zářivé hlubiny a jiné prózy – společně s bratrem Josefem
Boží muka , Trapné povídky , Francouzská poezie nové doby- překlady básní
Loupežník – napsal s bratrem Josefem, R.U.R. , Věc Makropulos , Továrna na absolutno , Krakatit , Ze života hmyzu – společně s bratrem Josefem
Adam Stvořitel, Hordubal, Povětroň, Obyčejný život, První parta

Z cest po Evropě vzniklo několik knih cestopisných fejetonů: Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska, Cesta na sever.
V knihách Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy vytvořil Karel Čapek originální typ krátkých detektivních příběhů.
Zahradníkův rok
Jak se co dělá
Na břehu dnů
Marsyars – obsahuje úvahy a eseje o literatuře a umělecké tvorbě.
Devatero pohádek
Dášenka čili život štěněte
V druhé polovině 30. let se Karel Čapek vrátil k utopicko-fantastickému směru a to v románu Válka s mloky, Bílá nemoc, Matka.Životopis spisovatele: Karel Čapek
Hodnocení: (hodnotilo 238 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Povídky z jedné a druhé kapsy Čapek, Karel 111 slov
Povídky z jedné a druhé kapsy Čapek, Karel 902 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info