Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Záhada Hlavolamu

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Záhada Hlavolamu
 
Název díla: Záhada Hlavolamu
Datum vložení: 17.7.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Zápis o knize

1. Autor: Jaroslav Foglar
2. Dílo: Záhada hlavolamu
3. Nakladatelství: Blok v Brně 1968
4. Ilustrátor: Milan Zezula
5. Druh: dobrodružný román o slavném klubu Rychlých šípů
6. Skládá se: Záhada hlavolamu, Z bobří hráze, Tábor – podnik pro celé muže, Hry v knihovně i venku
7. Děj: Jedná se o jeden z nejslavnějších Foglarových příběhů. Hlavními hrdiny jsou „Rychlé šípy“, parta pěti chlapců, kteří se vyskytují i v jiných Foglarových příbězích a stali se i námětem k populárnímu komixu. Do dnes se s určitosti neví zda si „Rychlé šípy“ Foglar vymyslel nebo je napsal podle skutečných chlapců. Většina děje se odehrává ve čtvrti „Stínadla“, kde všichni pátrají po hlavolamu, kterému se říká „Ježek v kleci“. Nikdo jej neviděl, pouze o něm koluje plno příběhů a každý touží jej získat. Rychlým šípům se podaří zjistit, že hlavolam obsahuje ještě větší tajemství než si všichni myslí. Uvnitř je totiž ukryt vynález (létající kolo), který do hlavolamu ukryl dnes již dlouho mrtvý učedník a tvůrce Ježka v kleci – Jan Tleskač. O tomto vynálezu ví kromě Rychlých šípů pouze jediný člověk, Tleskačův bývalý mistr. Proto se Ježka také pokouší získat a využívá pro tento účel svého syna. Ten kandiduje na vůdce organizace Vontů, z této pozice by měl k Ježkovi přístup. Souboj o vedení Vontů je vedle pátrání po Ježku v kleci druhou hlavní větví příběhu. Celá stínadla se dělí na příznivce Losny a příznivce Mažňáka, kteří spolu o vedení Vontů soutěží. Na konec pomohou Rychlé šípy Losnovi získat vedení Vontů za to, že budou mít přístup k Ježku v kleci. Když se jim konečně dostane do rukou a oni jej rozšroubují, zjistí, že plán vynálezu létajícího kola je již po tolika letech zničen.
8. Hlavní postavy: Mirek Dušín,Jarka Metelka ,Jindra Hojer, Červeňáček Rychlonožka j Dlouhé Bidlo Štětináč
9. Úryvek: nikdy se čas nevleče tak líně, jako když člověk očekává nějakou věc, na které mu hodně záleží, nebo o které ví, že bude nějak vzrušující. Chodí z místa na místo, přendává věci, by si uvědomil, co vzal vlastně do ruky a proč, o nic nemá zájem a celá jeho mysl se horečně upíná jen k tomu, co má přijít, na co čeká. A tak se dělo i Rychlým šípům. Přípravy k cestě do Stínadel byly již dávno vykonány, a přece zbývala do setmění ještě spousta času.
10. Vlastní hodnocení: tahle knížka určitě upoutá jak kluky tak i dívky, začtou se do ní a hned zjistí že ji celou přečetli. Moc se mi líbil napínavý děj.
11. O autorovi:
Jaroslav Foglar se narodil 6. července 1907 v Praze - Nuslích v Benátské ulici č.3. Studoval Veřejnou obchodní školu. Zaměstnán byl jako úředník, pedagogický pracovník, odpovědný redaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed. Pod přezdívkou "Jestřáb" vedl po celý život skautské oddíly.
Ve čtyřech letech ztrácí otce (+17.7.1911, Jindřich Foglar, 39 let) a od té doby žije s matkou a starším bratrem. V roce 1914 se přestěhují z Nuslí na Vinohrady. Roku 1920 poprvé na výzvu svého staršího bratra navštěvuje skautský oddíl 48. klub oldskautů Jestřábi, podle kterého později dostal i svoji přezdívku Jestřáb. Jako třináctiletému (1920) mu vychází literární pokus, báseň Měsíční noci. V roce 1921 se mu naskytla možnost vstoupit do 34. pražského oddílu "Ohnivci", kde získává i svoji přezdívku. Jeho první publikovaná povídka Vítězství vychází časopisecky roku 1923, a je vlastně prvním krůčkem ke spisovatelské dráze.
V roce 1925 končí obchodní školu, krátce pracuje v informační kanceláři firmy Wys Müller et Company a poté přechází na třináct let jako úředník k firmě Oskar Stein, velkoobchod papíren. O prázdninách vede skautský tábor, při němž poprvé zavítá do Sluneční zátoky na řece Sázavě. Po návratu z tábora se 34. pražský oddíl slučuje se slavnou Dvojkou a Jestřáb přechází do jeho vedení pod názvem Hoši od Bobří řeky. Po šedesáti letech nepřetržitého vedení předává oddíl v roce 1987 svému nástupci a řadí se tak mezi nejstarší oddílové vedoucí na světě.

V roce 1934 je vydána v nakladatelství Melantrich první Foglarova kniha - Přístav volá (původní název "Modrý život Jiřího Dražana"). Brzy přichází období Foglarova redaktorského působení v časopise Mladý hlasatel, kde 8.5.1937 vychází výzva k zakládání čtenářských klubů Ml. hlasatele. V létě vychází první vydání knihy Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Z.Buriana. Od listopadu 1938 se ve vedení redakce objevuje Jaroslav Foglar spolu s Karlem Burešem a od 17. prosince vychází na pokračování, dnes již legendární seriál, Rychlé šípy, kreslený Dr. Janem Fischerem. Roku 1941 je Mladý hlasatel zastaven nacisty. Těsně po válce rediguje Foglar časopis Junák, brzy však odsud odchází pro názorové neshody, aby založil nový časopis - Vpřed. První "foglarovské" číslo Vpředu (č.18) vychází 9.4.1946 s legendární kresbou Rychlých šípů na titulní straně (autor Bohumil Konečný - Bimba). Tento časopis ukončil svoji činnost v roce 1948.
V padesátých letech Foglar působí jako vychovatel v domově mládeže pod dohledem StB. Ani v tuto dobu nepřestává psát. Po delší odmlce se v roce 1965 na trhu objevuje Tajemná řásnovka. V Ostravském kulturním zpravodaji začínají vycházet Rychlé šípy i s novými příběhy, kreslenými Marko Čermákem.
V sedmdesátých letech se spisovatel věnuje převážně práci s oddílem, publikuje pouze časopisecky. Z tohoto období pochází kniha Náš oddíl, podložená více než šedesátiletou autorovou zkušeností ve vedení oddílu.
Ve věku 102 let umírá 18. února 1980 Foglarova maminka. Osmdesátá léta jsou poznamenána spoluprací s výtvarníkem Karlem Soudkem na kreslených seriálech Modrá rokle a Ztracený kamarád.
Po "sametové" revoluci roku 1989 má Foglar plně otevřenu cestu k čtenářské veřejnosti. V nakladatelství Olympia vydává stínadelskou trilogii Dobrodružství v temných uličkách (Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta). 18.listopadu 1992 je spisovatel přepaden dvěma učni, kteří ho chtějí okrást o peníze. Ubrání se a zavolá o pomoc.
Od jara 1995 je J. Foglar dlouhodobě hospitalizován v nemocnici, ale podle možností dál vyjíždí na besedy se čtenáři. K devadesátinám J. Foglara a nedožitým devadesátinám dr. Jana Fischera pořádá Muzeum hl. m. Prahy rozsáhlou výstavu s názvem Po stopách Rychlých šípů. Vychází jubilejní 15. vydání knihy Hoši od Bobří řeky s pamětním listem. V roce 1998 se v televizi objevuje při setkání s dr. Karlem Burešem po neuvěřitelných padesáti letech. A v listopadu vychází v nakladatelství Olympia kompletní knižní vydání Rychlých šípů se všemi dosud vydanými příběhy.
23. ledna 1999 umírá po delší nemoci v Thomayerově nemocnici. Jestřáb odletěl, ale věřme, že jeho postavy z knížek budou žít dále.
Životopis spisovatele: Jaroslav Foglar
Hodnocení: (hodnotilo 230 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Záhada Hlavolamu Foglar, Jaroslav 165 slov
Záhada Hlavolamu Foglar, Jaroslav 287 slov
Záhada hlavolamu Foglar, Jaroslav 1115 slov
Záhada Hlavolamu Foglar, Jaroslav 306 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info