Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Romeo, Julie a tma

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Romeo, Julie a tma
 
Autor: Jan Otčenášek
Název díla: Romeo, Julie a tma
Datum vložení: 12.3.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj se odehrává v Praze roku 1942. Osmnáctiletý maturant Pavel potká v parku osamělou brečící dívku jménem Ester. Dozví se od ní, že je Židovka , která měla být deportována spolu s rodiči do koncentračního tábora. K transportu se však nedostavila. Pavlovi je Ester líto a poskytne jí k bydlení svůj skromný, studentský pokojík v sousedství krejčovské dílny svého otce. Pavel dívku schovává v naprosté tajnosti. Nesvěří se ani svým rodičům, dokonce jim začíná lhát. Nosí dívce jídlo a tráví s ní veškerý volný čas. Oba mladí lidé se do sebe zamilují. Ester často vzpomíná na domov, rodiče a dětství. Mezitím je v zemi spáchán atentát na říšského protektora Heydricha. Pavel ji ale tuto skutečnost zamlčí. Pavel si uvědomuje, že schovávání Židů je trestné a že za tento čin se platí životem. Uvědomuje si, že nevystavuje nebezpečí pouze sebe, ale i rodiče a obyvatele celého domu. Obává se toho, aby Ester nikdo neudal. Pavlův otec nakonec Ester objeví a navrhne Pavlovi, že bude lepší, když Ester převezou k příbuzným na venkov. Oba se těší na společnou budoucnost. Den před odjezdem Němci uspořádají velkou razii a uzavřou ulici. Ester ve strachu, že Pavel by mohl být kvůli ní popraven spolu s jeho rodiči, vybíhá z domu a na útěku je nacisty zastřelena. Pavel ztrácí smysl života, uvažuje i o sebevraždě. Kniha končí tím, že Pavel nakonec zjišťuje, že chce žít dál.Hodnocení: (hodnotilo 182 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Romeo, Julie a tma Otčenášek, Jan 225 slov
Romeo, Julie a tma Otčenášek, Jan 610 slov
Romeo, Julie a tma Otčenášek, Jan 351 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info