Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Romeo, Julie a tma

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Romeo, Julie a tma
 
Autor: Jan Otčenášek
Název díla: Romeo, Julie a tma
Datum vložení: 21.9.2013
Referát vložil: jajad

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavní myšlenka: Celý příběh je svým způsobem variací na Shakespearovo drama Romeo a Julie. Podobností je nešťastná láska. Odlišnost ale můžeme naléztv motivu neštěstí – nejde zde o nesvářené rodiny,ale o válku. V tomto je příběh podobný i milostné novele od Romaina Rolanda Petr a Lucie. Tento příběh je všask zasazen do první světové, nikoli do druhé jako novela od Otčenáška. Jde o příběh tragické lásky studenta Pavla a židovky Ester.
Hlavní hrdinové:
 Pavel = mladý muž, právě skládá maturita když do jeho života jako velká voda vpadne Ester. Dívka je to sice nenápadná, ale vzhledem k jejípoczici není jakýkoli kontakt s ní bezpečný. Pavel se jí peřsto rozhodne pomoci a schovává ji. Než potkal Ester, hrůzy doby ve ketré žil si vpodstatě neuvědmoval, protože se ho přímo netýkali.
 Ester = mladá židovka, nedostalva se na odjezd transportu do Terezína, kam mela odjed. Potká Pavla náhodou v parku, ten s eji ujme a následně události nabývají rychlý spád. Jjeí psychický stav se během času prudce zhoršuje, propadá pocitům beznaděje a osamělosti. Nakonec tlak nevydrží a vybíhá ven na ulici, kde je zastřelena nacisty.
Vlastní názor: Tato knížka se mi líbila, byl to velmi osobitý popis doba kole atentátu na Heydricha a s tím spojené obdoví heydrichiády. Vše je o to znatelnější, že je zde na pozadí války a represí po atentátu ukázána láska. Jazyk knížky je jednoduchý, častá je v textu i přímá řeč. Hlavní hrdina často přemýšlí nad změnami ve svím životě, nad osudem, nad budoucností. Začíná vnímat dění kolem sebe v jinak než dříve. U Estre je zase zřetelně popsána rosoucí beznaděj, pocit bezvýchodnosti z dané situace. Svému pocitu nakonec podlehne.

Hodnocení: (hodnotilo 2 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Romeo, Julie a tma Otčenášek, Jan 296 slov
Romeo, Julie a tma Otčenášek, Jan 225 slov
Romeo, Julie a tma Otčenášek, Jan 610 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info