Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Filosofská historie

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Filosofská historie
 
Název díla: Filosofská historie
Datum vložení: 19.3.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Povídka se odehrává v Litomyšli. Zachycuje litomyšlskou mládež v době, kdy byla v celé Evropě revoluce. V této povídce se ale setkáváme s dvojí revolucí. Ta první se děje na gymnáziu, kde je studentům zakázán slavný majáles a ta druhá je revoluce v letech 1847-1848, ve které se bojovalo za politickou svobodu národa. V povídce se seznamujeme se studenty Frybortem, Vavřenou, Špínou a Zelenkou. Frybort je člověk veselý a je zamilován do Márinky. Márinku tajně miluje i student Špína, ale pro jeho nesmělost se neodvažuje lásku Márince vyznat. Špína je člověk spíše pesimistický, učení mu moc nejde. Vavřena je dobrý student, vlastenec a stojí v čele studentů. Chodí s vlastenkou Lenkou, pěstounkou pana Roubínka. Do Vavřeny je ale zamilovaná Roubínkova namyšlená dcera Lotty. Ta, když se dozví, že Vavřena chodí s Lenkou, začne jim dělat samé naschvály a problémy. Zelenka se neustále učí, s nikým se nebaví a není moc oblíben. Tito studenti bydlí u slečny Elis, která o ně pečuje jako o vlastní. Na prvního máje roku 1847 studenti opět chystají velmi oblíbenou studentskou slavnost „majáles“. Vedení školy ale pro tentokrát slavnost zakázalo. Studenti se vzbouří a majáles přes zákaz uskuteční. Studenti mají být potrestáni, ale přimlouvá se za ně i jejich profesor German a hlavně vlivný hrabě George. Tak je tvrdý trest mine. Studenti skládají zkoušky, které dopadnou dobře. Akorát student Špína propane. Odmítá opakovat ročník a nešťastně zamilovaný odchází do kláštera. Na jaře roku 1848 probíhá v Litomyšli bouřlivé „jaro národů“. Studenti vytvoří vlastní studentskou gardu v čele s Vavřenou a Frýbortem. Když vypukne revoluce v Praze, Frybort s Vavřenou odchází do ohniska bojů a bojují na barikádách. Tam se potkávají se Špínou, který nakonec umírá na následky zranění. Po potlačení revoluce, Frybort s Vavřenou utíkají z Prahy. Frybort si po návratu vzal Márinku a převzal statek po otci na Hané. Vavřena se stal lékařem a oženil se s Lenkou.

Životopis spisovatele: Alois Jirásek
Hodnocení: (hodnotilo 146 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Filosofská historie Jirásek, Alois 358 slov
Filosofská historie Jirásek, Alois 559 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info