Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Sophiina volba

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Sophiina volba
 
Autor: William Styron
Název díla: Sophiina volba
Datum vložení: 20.12.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj nás zavede do newyorkého Brooklynu v roce 1947, kam přichází mladý a nadějný spisovatel Stingo, který se chystá napsat v Brooklynu svůj první román. Stingo se v domě, kde bydlel, seznamuje se Sophií a Nathanem. S oběma se spřátelí a stráví s nimi mnoho času. Oba pokládá za své přátele a nechápe Nathanovy náhlé změny nálad. Po nějaké době, kdy Nathan má opět jednu ze svých nálad, se Stingo od jeho bratra dozvídá, že Nathan je schizofrenik a že pracuje jako pomocník v knihovně a ne jako biolog. O těchto skutečnostech však nemá Sophie ani zdání.

I o Sophiině životě se divák dozvídá více až formou retrospektivy. Když o svém životě vypravuje Stingovi zrovna v době, kdy má Nathan jeden ze svých podivných stavů. Sophie je původem polská katolička, jejíž otec byl antisemita a obdivoval nacisty. Mimo jiné učil na varšavské univerzitě práva. Jako velmi mladá se Sophie provdala za nejlepšího studenta svého otce. Ovšem s válkou přišla o otce i o manžela. Před první životní volbou stojí Sofie ještě za života svého manžela, kdy v okupované Varšavě odmítá vstoupit do odboje proti Němcům, ze strachu o své dvě děti. Ale i přesto za ilegální pašování šunky, kterou chtěla pro svou matku, je spolu se svými malými dětmi – Evou a Janem, odvezena do koncentračního tábora v Osvětimi, kde ji čeká další těžká životní volba. Zde ji totiž jeden opilý nacistický velitel postavil před volbu mezi jejími dvěma dětmi – které dítě pošle na smrt a které zachrání. Nechtěla to rozhodnutí mít na svědomí. Nakonec se rozhodla pro syna Jana – byl straší a měl větší šanci přežít. Pro Sophii to však byla nejtěžší volba jejího života, s kterou se nikdy nedokázala smířit.

Díky své perfektní znalosti němčiny a díky tomu, že uměla psát velmi dobře na stroji začala Sophie pracovat u velitele koncentračního tábora – byla Polka a ne židovka, měla světlé vlasy a pleť. Sophie se snažila svému synovi Janovi prostřednictvím velitele pomoci, chtěla ho dostat na převýchovu do Německa, ale i přesto o něm neměla žádné informace, tak předpokládala, že je mrtvý.

Po válce se Sophie dostává do Ameriky, kde navštěvuje hodiny angličtiny a snaží se zde usadit. Seznamuje se s Nathanem, který se o ni stará. Sophie byla po válce velmi vyčerpaná a dá se říci, že ji Nathan vrátil zpět do života. Sophie se však celý život nedokáže smířit s tím, co se stalo.

Jednou, když má Nathan jeden ze svých záchvatů, vrací se Sophie zpět do domu, kde bydlel Stingo a z kterého se s Nathanem odstěhovali. Stingo se Sophií odjíždí na jih. Stingo se totiž do Sophie zamiloval a ví, že Nathan je nejen nemocný ale že bere i drogy a chce Sophii od něho uchránit. Dokonce Sophii požádá o ruku a chce, aby s ním odjela na jih, kde jeho otec zdědil farmu kterou mu věnoval. Sophie ho však odmítne a vrací se zpět k Nathanovi. Společně pak spáchají sebevraždu.Hodnocení: (hodnotilo 22 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Sophiina volba Styron, William 319 slov
Sophiina volba Styron, William 1098 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info