Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Sophiina volba

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Sophiina volba
 
Autor: William Styron
Název díla: Sophiina volba
Datum vložení: 1.5.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavním hrdinou je začínající jižanský spisovatel Stingo, který se přátelí s půvabnou Polkou Sophií Zawitovskou a jejím milencem Nathanem Landauem.
Sophie Stingovi vypráví svůj tragický životní příběh, jak přežila pobyt v polském koncentračním táboře Osvětimi. Popisuje tu hrůzy, které byly páchány na lidech. Stingo poznává její osud. Sophie se marně snaží zapomenout na ty hrůzy, snaží se zbavit pocitu viny a začít nový život.
Mimo Sophiino vyprávění se autor vyrovnává se zločiny páchanými na amerických zotročených Černoších. Společným prvkem obou vyprávění je rasismus.
Sophie je velmi krásná žena. Narodila se v Krakově, v rodině univerzitního profesora, zapřísáhlého antisemitisty. Otec s jejím milencem byli v táboře zabiti. Ona zůstala doma se svou nemocnou matkou. Aby ji dodala sílu, ukradla maso. Dostane se spolu se svými dětmi také do tábora. Během svého života je nucena učinit několik důležitých rozhodnutí – voleb. První byla neangažovat se v organizovaném odboji, další volbou byl pokus svést dozorce, aby zachránila svého syna. Třetí volba byla ta nejtěžší. Musela se rozhodnout, které z jejích dětí půjde do plynové komory ihned a které do dětského tábora.
Sophie je vnitřně velmi zhroucená, život jsou pro ni velká muka, a tak volí sebevraždu.

Jedná se o autobiografický příběh z autorova mládí. V tomto románu se prolínají prvky různých žánrů; literatura faktu, filozofické úvahy, historie. Autor zde dokázal přesně popsat situaci v Osvětimi, a tímto také šokoval celý svět, když ukázal zrůdnost fašismu.Hodnocení: (hodnotilo 40 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Sophiina volba Styron, William 626 slov
Sophiina volba Styron, William 1098 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info