Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Sophiina volba

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Sophiina volba
 
Autor: William Styron
Název díla: Sophiina volba
Datum vložení: 25.8.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Stingo je mladý americký spisovatel, který se zrovna přistěhoval do New Yorku. Narodil se na jihu a za války studoval na Dukově univerzitě (Stingo je v mnoha případech absolutním zpodobněním Styrona - Dukova univerzita, Jih, práce "mladšího redaktora" u firmy Mcgraw-Hill apod.) Teď je rok 1970 a on se snaží stát mladým spisovatelem. Vydatně podporován svým otcem. Jak morálně, tak i finančně. Po té, co se nechá vyhodit ze svého zaměstnání, se odstěhuje do "růžového paláce". Říká mu tak proto, že celý dům je růžový. Včetně vnitřní barvy pokojů. Cena je však velmi nízká, a to má i svou vlastní koupelnu. Za deset dolarů týdně je to luxus. I když růžovou nesnáší. Hned první den ho probudí hlasitá soulož jeho sousedů, kteří si to "rozdávají" přímo nad jeho hlavou. Podle zvuků naříkající postele je téměř schopen rozeznat polohu milujícího se páru. Ten pár jsou jeho budoucí nejlepší přátelé. Nathan Landau a Sophie Zawitovská. Poprvé oba uviděl, když probíhala jedna z jejich hádek. Nathan S. vyhrožoval zabitím a říkal, že už se nikdy nevrátí. Zbalil si věci a z růžového paláce odjel. S., do které se Stingo okamžitě zamiloval, pláče a neví si rady. Pohledem spočne na Stingovi. Ten, oslněn vyhlídkou na krásku zlomenou rozchodem a navíc hnán svými nenaplněnými touhami, se rozhodne ji utišit. I když doufá v úplně jiný průbeh, S. si ho oblíbí jako kamaráda. N. se druhý den se S. usmíří, a ta mu řekne o Stingově pomoci. Ten mu na oplátku nabídne výlet na pláž. Pochopitelně i se S. Ještě než odjedou N. si Stinga začne ošklivě dobírat. S. však včas zakročí a N. usměrní. Výlet jde výborně a Stingo se dokonce seznámí s krásnou židovskou dívkou (N. je také žid). Ta mu dokonce velmi vyzývavě přislíbí velmi žhavý sex. Stingo se jí upřímně líbí. S. i N. si Stinga oblíbili a tak mají ze situace radost. Po pár dnech si Stingo domluví s kráskou schůzku. Ta však dopadne naprostým fiaskem, protože dívka je ještě panna. Vše byly jen plané řeči, které jí doporučil její psychoanalitik. Stingo je zdrcen a odchází domů. Před N. a S. se tváří jako že šlo vše podle plánu. Postupem času se vztah této trojice ještě mnohem víc prohloubí. Dokonce do takové míry, že S. začne Stingovi vyprávět věci, které nikomu dřív neřekla. O hrůzách druhé světové války. Ty pro ni začly už v jejím dětství.

Její otec byl totiž jakýmsi polským nacistou. Židy opovrhoval a jako vážený vysokoškolský profesor proti nim sepsal několik pampfletů. S. mu, ač nerada, pomáhala jako sekretářka. Protože byl její otec fascinován něměckou politikou, naučil S. plynně německy už jako malou. Navíc jí dovolil naučit se francouzky. Také jí vnutil kurz administrativy. Tak mu S. většinu prací sepsala. Dokonce jí i vybral ženicha. Její nastávající - Kazik - byl asistentem na stejné universitě a otce v jeho protižidovskému snažení podporoval. Na S. byl velmi hrubý. I když s ním měla dvě děti. Jana a Evu. Pak přišli do Polska Němci. Kazika i s otcem okamžitě popravili (inteligence). S. uniká z Krakova do Varšavy. Zde má milence, kterého však Němci zabijí. Je chycena při pašování šunky pro svou nemocnou matku. Trest zní: Osvětim. Ihned po příjezdu je podrobena lékařské prohlídce. Doktor se jí německy zeptá, jestli je Polka, když vypadá tak árijsky. Myslí si, že nerozumí a tak jde dál. Jenže S. odpoví. V tom se v doktorovi cosi uvolní a okamžitě jí rozkáže vybrat si jedno z dětí. Druhé bude zabito. Jelikož je Jan více árijský nechá si jeho. Má větší šanci přežít (akce Lebensborn). Sama je po několika příhodách umístěna v domě R. Hösse. Zde se jí vede líp než by se jí vedlo v táboře samotném. I když ani tady nejsou podmínky zdaleka lidské. K jídlu má jen zbytky z pánova jídla. Spánku nedostatek a je ubytována v nejtmavějším sklepě. Proti táboru je to rajská zahrada. S. kvůli její práci (píše Hössovi korespondenci) kontaktuje polský odboj (NA). Chce po ní donášet a také krádež rádia. Jenže S. se rozhodne zahrát na sebe. Pokusí se H. svézt a zachránit tak Jana z dětského tábora, ve kterém nemá šanci přežít. H. jí dá mnoho slibů. Nesplní však žádný. Po několika dnech je S. přeřazena opět do tábora. Když válka končí, odjede nejprve do švédských uprchlických táborů. Zde se pokusí o sebevraždu. Pak odjede za druhou šancí do Ameriky. Druhou šancí je Nathan. To vše vypráví Stingovi, který je do ní zamilován. Když mu dopoví konec, projde zrovna jejich vztah s N. nejhorší krizí. Stingo se mezitím od N. bratra dozvěděl, že N. fetuje a navíc je značně pomatený (paranoidní schyzofrenie). N. se po hádce se S., kdy jí vyčetl i nevěru se Stingem (v té době ještě neoprávněnou), odstěhoval a do telefonu Stingovi vzkázal, že je oba zabije. V telefonu slyšel Stingo natáhnutí zbraně a výstřel. Vyděšená S. utíká se Stingem. Boří se jí svět. Po tom všem co prožila, přichází i o poslední naději. O Nathana. Daruje Stingovi nejerotičtější noc jeho života. Když se Stingo probudí, S. vedle něj není. Odjela za Nathanem. Otrávili se spolu. To byla poslední volba, kterou musela S. udělat.Hodnocení: (hodnotilo 27 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Sophiina volba Styron, William 319 slov
Sophiina volba Styron, William 626 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info