Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Smrť Jánošíkova

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Smrť Jánošíkova
 
Autor: Ján Botto
Název díla: Smrť Jánošíkova
Datum vložení: 10.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
I.zpěv – Na horách hoří oheň a kolem sedí deset zbojníků, kteří nalezli v horách svobodu. Zbojníci olupují bohaté a získaný lup rozdávají chudým nebo jej ukrývají v horách. Najednou se zbojníci dovídají, že Jánošík byl zatčen.
II.zpěv – Jánošík popíjí v krčmě víno. Napadnou ho četníci. Jánošík si nikoho nevšímá, ale tu se ozve:“Chyťte ho“! Zbojník se ubrání, ale babka, která seděla na peci vysypala hrách a Jánošík na něm uklouzl. Bába ještě četníkům poradila, aby mu přeťali opasek. Až poté Jánošíka polapili.
III.zpěv – K Jánošíkovi přichází jeho milá. Když se dovídá, že se nedá nic zachránit, rozloučí se s ním a vrhne se do Dunaje.
IV.zpěv – Jánošík je mučen, ale nedá na sobě nic znát. V duchu se loučí se svou milou, protože má být druhý den popraven.
V.zpěv – Jánošík vzpomíná na odchod do hor a sám uvažuje, zda je vinen on a nebo jeho kati.
VI.zpěv – Autor popisuje souboj slunce s temnými mraky a říká, že co má žít, nezahyne. Jánošík přichází se zástupem lidu na popraviště. Odmítá hrdě modlitbu kněze, ale přeje si, aby modlitba patřila chudému lidu.
VII.zpěv – Na Jánošíka čeká krásná víla, kterou si má vzít. Jánošík však ještě stojí pod šibenicí a vzpomíná na své dětství. Posel, který přináší zprávu o zrušení rozsudku, přichází pozdě. Jánošík je mrtev.
VIII.zpěv – Na Jánošíka vzpomínají lidé dlouho, mnozí nechtějí věřit, že je již mrtev. Povídá se, že vstane z mrtvých a znovu bude chránit svůj lid.
IX.zpěv –Jánošík si bere za ženu královnu víl.Hodnocení: (hodnotilo 9 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Smrť Jánošíkova Botto, Ján 157 slov
Smrť Jánošíkova Botto, Ján 342 slov
Smrť Jánošíkova Botto, Ján 1644 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info