Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Na západní frontě klid

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Na západní frontě klid
 
Název díla: Na západní frontě klid
Datum vložení: 10.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavním hrdinou je student Pavel Bräumer, který spolu se svými přáteli odešel jako dobrovolník do armády. Dostal se na západní frontu, kde se setkává s hrůzami války, setkává se se smrtí, střílí se po lidech, lidé umírají. Na následky zranění umírá i jeho přítel František. Po čase Pavel dostává dovolenou, jede domů, ale pozoruje, že si s lidmi doma už moc nerozumí, dovídá se, že jeho matka je těžce nemocná. Celou dobu Pavel přemýšlí o životě, o válce… uvědomuje si, že válka je zbytečná. Po dovolené se vrací zpět do tábora, kde se setkává s ruskými zajatci, kteří umírají hlady. Když se vrátí na frontu, je z něho jiný člověk. Má strach o svůj život a nemůže si zvyknout na vojenský režim. Přihlásí se na průzkum, ale není ve své kůži. Chybuje a dokonce se i ztratí. Na noc se schová. Druhý den je rozpoutána ohromná střelba a on musí v úkrytu zůstat až do noci. Nečekaně do samého úkrytu skočí jeden Francouz, Pavel ho bez milosti střelí. Po tomto činu má výčitky svědomí, uvědomuje si, že bojovat na frontě lidi musí, ne že by se jim to líbilo. Pokouší se Francouze ještě zachránit, ale marně. Vrací se na frontu. Dostává rozkaz spolu s rotou hlídat sklad potravin. Na sklad zaútočí Francouzi, Pavlovi a kamarádovi Albertovi se podaří uprchnout. Jsou postřeleni a odvezeni do polní nemocnice. Po zotavení jsou transportováni do Německa. Cestou se ale Albertovi přitíží a nesmí dále v cestě pokračovat. Pavel nechce být sám, tak si vymyslí horečku a oba dva na příští stanici jsou vyloženi. Jsou převezeni opět do nemocnice. Albertovi se přitíží a musí mu amputovat nohu. Pavel se uzdravuje a když je zcela vyléčen, je poslán opět na frontu do boje. V boji se Pavel opět setkává se smrtí, vidí umírat své přátele. Celá válka na něj působí velmi negativně. Pomalu se začínají šířit zprávy, že válka brzy skončí. Pavel přemýšlí, zda bude schopen se po válce navrátit do života a normálně žít. Pavel nakonec umírá.

Životopis spisovatele: Erich Maria Remarque
Hodnocení: (hodnotilo 224 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Na západní frontě klid Remarque, Erich Maria 205 slov
Na západní frontě klid Remarque, Erich Maria 491 slov
Na západní frontě klid Remarque, Erich Maria 1129 slov
Na západní frontě klid Remarque, Erich Maria 680 slov
Na západní frontě klid Remarque, Erich Maria 1560 slov
Na západní frontě klid Remarque, Erich Maria 717 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info