Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Němá barikáda

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Němá barikáda
 
Autor: Jan Drda
Název díla: Němá barikáda
Datum vložení: 17.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Povídky zachycují boj našich lidí proti okupantům, jejich odhodlání bojovat za svobodu. Hrdinové jsou obyčejní lidé, kteří jsou postaveni před volbu.

Vyšší princip
Přední postavou je učitel latiny, který se zdá studentům komický. Každou hodinu začíná slovy:“ Z vyššího principu mravního ….“. O dění kolem sebe se učitel moc nezajímá. Jednou do jeho hodiny latiny vstoupí ředitel školy a vyvolá tři studenty: Havelku, Moučku a Ryšánka. Jsou zatčeni pro schvalování atentátu na říšského protektora a popraveni. Profesoři se sejdou ve sborovně a domlouvají se, kdo předstoupí před třídu a uvede událost na pravou míru. Odhodlá se k tomu učitel latiny. Místo odsouzení prohlásí, že i on schvaluje atentát : „ Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem“. Učitel se stává pro studenty hrdinou a celá třída mlčky povstane.

Hlídač dynamitu
Havíř František Milec pracuje jako hlídač důlného skladiště. Havíři se snaží vyhodit do povětří vojenské vlaky s municí na frontu. Milec tajně vynáší třaskavinu domů. K Milcovi domů přichází gestapo. Na poslední chvíli se podaří jeho ženě dynamit ukrýt do prádelního hrnce a zahází jej prádlem. Němci oba manželé surově bijí. Milcová položí hrnec na rozpálenou plotnu a dynamit vybuchne. Všichni zahynou.

Třetí fronta
Hlavní postavou v povídce je Sláva Mach, který strávil život na frontách a bojoval proti fašismu. Nejprve bojoval s kamarády ve Španělsku, v květnu 1938 se musel vrátit do Prahy s průstřelem plic. Po několika měsících mu kamarádi poslali dopis, aby se vrátil zpátky. Poté bojuje proti Němcům.

Včelař
Venkovský učitel Havlík ukrývá ve včelíně tři parašutisty. Němci jejich úkryt odhalí a Havlík ukryje vysílačku do jednoho úlu. Němci rozstřílejí včelín a když jim Havlík odmítne sdělit, kam schoval vysílačku, zastřelí i jeho.

Vesnická historie
Udavač Joudal zavinil smrt tří spoluobčanů. Je odsouzen k smrti. V této povídce zachytil autor odpor ke zrádcům.

Nenávist
Lojza Mrázek a účetní Babánek chodí ke střelnicím střílet. Potlačují v sobě nenávist vůči fašismu a věří, že si jednou budou moci opravdu vystřelit. Za květnové revoluce se dostávají na barikádu a jsou z nich velmi dobří střelci. Babánek tak mstí smrt svého syna, který byl zastřelen Němci. To byl hlavní důvod, proč se Babánek učil střílet.

Pancéřova pěst
V této povídce je hlavním hrdinou patnáctiletý Pepík Houšek. Spolu s ostatními získává zbraně a jde bojovat na barikády. Podaří se mu zneškodnit německý tank a tím zachránit barikádu.

Padlý beze jména
Na barikádě proti jednotkám SS padl neznámý železničář.

Zákeřník
Někdo z okna bytu zastřelí pětiletou Helenku a její čtyřletou kamarádku Vlastičku. Martínek se snaží najít vraha a prohledává byty. Otevře mu stará Němka, která tvrdí, že je tam sama. Martínek jí nevěří a prohledá byt. Ve skříni najde ukrytého Němce Waltra. Stařena ho brání a nakonec vypadne z okna. Martínek Waltra předá k potrestání partyzánům.

Až vstanou mrtví…
Wilily Obermayer, dentista přijíždí do vesnice, kterou před několika dny vypálili. Vesničany odvedli do lomu a zastřelili. Willy má výčitky svědomí, že vykradl jeden dům. Chtěl získat zlato na zubní korunky. V zatáčce na něj začnou střílet partyzáni a Willy se dušuje, že všechno vrátí…

Němá barikáda
V povídce je zachycen boj na barikádách. Na pražském mostě stojí tři barikády. Sejdou se tam lidé různého přesvědčení. Barikády jsou ostřelovány děly, teprve potom se Němci odváží na most, neboť barikáda oněměla. Němá barikáda však není mrtvá, je to pouze lest. Když jsou Němci blízko, obránci barikád se vrhají do boje. Zvítězí.
V této povídce autor poukázal, že boj proti nacismu není jen věcí českou. Podle této povídky nazval autor celou sbírku.Hodnocení: (hodnotilo 112 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Němá barikáda Drda, Jan 1336 slov
Němá barikáda Drda, Jan 811 slov
Němá barikáda Drda, Jan 575 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info