Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Faust

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Faust
 
Název díla: Faust
Datum vložení: 17.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
První část knihy vyšla r. 1808 a druhá část až v roce 1832.
Děj prvního dílu se odehrává v 16. století. Dr. Faust natolik dychtí po vzdělání, že se ho nemůže nasytit. Stále nespokojený Faust touží poznat stále více a více. Jednou v noci k němu do domu přijde ďábel Mefistofeles a nabídne mu svoje služby. Faust s ním uzavře smlouvu podepsanou Faustovou krví. Ve smlouvě Faust obětoval svou duši za uspokojení, za vědění a poznání toho,co ještě nikdy nepoznal. Aby ho Mefistofeles odvrátil od touhy po vědění, snaží se ho zlákat ke smyslovému životu a vrátí mu mládí. Faust se seznámí s dívkou Markétou, do níž se časem zamiluje. Markéta má s Faustem dítě, které ale zabije a je proto odsouzena k popravě. Faust je z toho zoufalý a snaží se Markétu obhájit.
Ve druhém díle Faust propadá zoufalství ze smrti milované Markéty. Mefistofeles se jej snaží opět rozptýlit. Odvede ho do cizokrajných končin na císařský dvůr. Faustovi se podaří vynalézt papírové peníze. Velmi si ho proto císař oblíbí, protože svým vynálezem zachránil říši před úpadkem. Faust odchází do Řecka, kde se ožení s Helenou a narodí se jim syn Euforion. Po smrti svého syna se Faust vrací ke dvoru. Žádá od císaře bažinatou krajinu, kterou chce proměnit v úrodnou půdu. V uskutečnění tohoto snu nachází Faust smysl svého života. Když se mu tento sen podaří, dosáhne konečně uspokojení. Dle smlouvy by měl svou duši odevzdat ďáblu, ale jelikož půdu věnoval chudým lidem, byla jeho duše spasena a Faust byl zachráněn

Životopis spisovatele: Johann Wolfgang von Goethe
Hodnocení: (hodnotilo 298 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Faust Goethe, Johann Wolfgang von 374 slov
Faust Goethe, Johann Wolfgang von 738 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info