Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Faust

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Faust
 
Název díla: Faust
Datum vložení: 22.2.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Chudý učenec je nespokojen se svým věděním, a tak uzavře smlouvu s ďáblem - Mefistofelem. Mefistofeles plní všechna jeho přání a chce ho odvrátit od studování, proto ho omladí, umožní mu poznat krásy života, láká ho svody, ale přesto se Faust sbližuje s Markétou, kterou miluje. Markéta zaviní smrt bratra a matky, přičemž bratr je zabit Faustem. Díky tomu se Markétka dostává do vězení a má být popravena. Mezitím čeká s Faustem dítě, ale má být popravena. Přestože ji chce Faust zachránit, ona nechce. Poté je Faust pozván ke dvoru, vynalezne papírové peníze a zachrání království, za čež mu je císař vděčný. Mefistofeles ho nechá poznat obrazy krásných žen - např. krásné Heleny (z Řecka), ale Faust nenachází pocit uspokojení, mezitím zestárne, a proto požádá císaře, ať mu dá bažinatou půdu u moře. Poté tuto půdu zúrodňuje, aby sloužil lidem. Konečně vidí smysl svého života, že takto může pomáhat ostatním. Faust se má dostat do pekla, ale protože dělal dobro, jde do nebe.

Hlavní postavy :
Faust : Faust touží po kráse, tvůrčí aktivitě a je se svým postojem k životu věčně nespokojený. Je v něm zosobněn učenec celého lidstva, který musí pořád něco dělat, aby svět někam spěl.

Mefistofeles : Ďábel, plnící všechna přání a snažící se odklonit Fausta od všeho dobrého a užitečného.

Myšlenka autora :
Lidský duch se má svobodně rozvíjet a mít v sobě něco, co ho žene kupředu.

Způsob psaní :
Básnická, složitá mnohovrstevnatá tragédie, prolínání komických i tragických scén, ovlivněno Shakespearem, antickým a indickým dramatem, prolínání časových rovin, střídání úvahových a citových scén - často kontrasty, konflikt vášně a svědomí. Oslava tvůrčí lidské práce.

Životopis spisovatele: Johann Wolfgang von Goethe
Hodnocení: (hodnotilo 77 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Faust Goethe, Johann Wolfgang von 330 slov
Faust Goethe, Johann Wolfgang von 738 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info