Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Den Trifidů

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Den Trifidů
 
Autor: John Wyndham
Název díla: Den Trifidů
Datum vložení: 28.1.2008
Referát vložil: punticka

 

squareVClanku:
id='square-ir'
autor: John Wyndham
rok vydání: 1990
nakladatelství: Odeon
čas děje: druhá polovina 20. století
místo dějě: Anglie, okolí Londýna

hlavní postavy: biolog Bill, Josella
charakteristika oblíbené postavy:
Trifid - Trifidi byli uměle vytvořeni dlouhým řetězcem pokusů. Trifidi měli vyřešil problém hladovějících lidí po celém světě. Jistý Umberto donesl do jedné společnosti na zpracování olejů láhev bleděrůžového oleje, výtažku z trifida. Tím zajistil, že se na trh dostal jednoduchý a laciný způsob obživy.
Trifid je nápadná rostlina, má dlouhý stonek a vrchní část tvoří dřevnatá bulva, z ní vyráží tři krátké holé proutky, které rostou vzhůru podél stonku. Zajímaný je chomáč kožnatých zelených listů. Na konci stonku je zvláštní nálevkovitý útvar, připomínající kalich, ve kterém se skrývá stočená spirála. Podobá se těsně stočenému listu kapradiny a vystupuje asi na dva palce z lepkavé kaše na dně kalichu... Když je rostlina vysoká asi metr dvacet, vytáhne své kořeny a vykročí. Chůze se podobá chůzi člověka o berlích (kolíbavá chůze o třech).
Takto rostlina kráčela za svou obětí. Ona stočená kapradina je stočeným žahadlem a lepkavá hmota jedem, který má oběť zabít.
literární druh, žánr: sci-fi


stručný obsah děje:
Bill Mason, biolog zabývající se trifidy, se po nehodě postříkáním trifidím jedem probudí v nemocnici do hrobového ticha. Dnes mu měli sundat obvazy z očí. Jenže nikdo nepřicházel. Včerejší den se na obloze objevily zelené meteority, které sledoval snad celý svět, ale Bill ne. Průbězně mu sestry chodili podávat informace o kráse „těch zelených komet“ a v rádiu také nemluvili o ničem jiném. Ráno zvonil na zvonek, ale nic. Ten den mu měli sundávat obvazy. Rozhodl se tedy, že si je sundá sám. Brzy byl vystaven kruté realitě. Po chvíli bádání se ukázalo,že každý, kdo meteority spatřil v jejich největší síle, oslepl.

Vyrazí tedy do ulic, kde vládne totální chaos. Slepci se zmateně plazí po stěnách a nahmatávají cestu. Jestliže poznají výlohu s potravinami, rozmlátí výlohu, seberou jídlo a zase se odplazí. Mezi nimi se tu a tam objeví skupinka trifidích zabijáků, kteří se už mezitím osvobodili od kůlů na polích a zabíjejí tyto lidi. Bill uslyší křik a běží za ním, zdá se totiž, že jde o vidoucí dívku. Osvobodí mladou Josellu od trapiče, který ji má připoutanou u sebe kvůli orientaci. Pro nemoci a trifidy musí opustit Londýn, ale těsně před odjezdem objeví organizovanou skupinu vidomých, ke kterým se přidají. V noci jsou přepadeni Cokerovou bandou (další z vidomých skupin). Každý je odveden někam jinam a dostane za úkol pomoci přežít skupině slepců, kteří brzy zemřeli na mor z potravin. Bill je opustí a vydá se hledat Josellu, kterou pravděpodobně také odvedli. Když ji po několika neúspěšných pátrání nenachází, vrací se do budovy, kde byli přepadeni. Na zdi je křídou napsána adresa. Nasedne do nákladního auta a vyrazí hledat to místo. Na místě najde tam novou komunitu i s Cokerem. Zjišťuje, že to není zlý člověk, jen chtěl pomoci ostatním. Ale Josella nikde není. Vydají se hledat na jiné místo, kde Bill najde zas jen další malou skupinu. Coker se rozhodl tam chvíli pobýt, tak se Bill vydává na několikadenní pátrací cestu. Po návratu však zjistí, že celá tato organizace i s Cokerem zemřela také na mor. Nakonec si vzpomene na místo, o kterém Josella mluvila a vypraví se tam. Cestou zachrání malou holčičku Susan a společně dorazí na vytoužené místo - na malou farmu. Tam je i Josella. Společně tam žijí dalších několik let i s dalšími třemi slepci, kterým statek patří. Brání se trifidům, zdolávají problémy s potravinami a pomalu si zvykají na tento způsob života. Po nějakém čase je objeví lidé ze společenství, které se přestěhovalo na ostrov Wight. Nakonec se s Josellou rozhodnou ještě chvíli zdržet na farmě. Za několik dnů přijede zástupce Torrence, který vede jiné společenství, kde mají slepci žít jako otroci, a ihned všem začne nakazovat, co mají dělat, koho odvedou a koho ne, co se bude dít a co musí dělat. Chtějí jim také vzít dnes už 13 letou Susan. Lstí mu utečou a nakonec se přidají se ke komunitě na ostrově, která už má vymyšlený jim vyhovující systém společenstva i obranu proti trifidům.vlastní hodnocení:
Do knihy jsem se začetla, i přes některé kruté oblasti. Byla chytlavá, zajímavá a líbila se mi fantazie autora. Zvláště se mi líbily pasti na trifidy, které autor také popisoval, stejně jako chování a celkovou charakteristiku společnosti. Velkou fantazii dokazovalo i to, že se na konci odhalilo, co byly meteority. Byla to válečná látka, kterou Rusko ve družici poslalo na oběžnou dráhu, pro případě válečného konfliktu. Družice se však porouchala a látka se roztrousila po celé zeměkouli.
Doporučovala bych tuto knihu všem, co si ji ještě nepřečetli.

o autorovi:
John Wyndham je klasik sci-fi literatury. Počátkem 30. let publikovalo několik amerických vědecko-fantastických magazínů a jeho povídky, převážně pod jménem John Beynon Harris. Napsal mnoho povídek, několik románů, dokonce i detektivních, které však nevzbudily mimořádnou pozornost. Jako autor dalších románů byl velmi aktivní. Každé dva roky vycházel nový román. Po roce 1960 se Wyndham odmlčel a věnoval se rodině.V březnu 1969 zemřel.

Hodnocení: (hodnotilo 176 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Den Trifidů Wyndham, John 350 slov
Den trifidů Wyndham, John 267 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info