Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Říkali mi Leni

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Říkali mi Leni
 
Autor: Zdeňka Bezděková
Název díla: Říkali mi Leni
Datum vložení: 1.5.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavní hrdinkou je desetiletá Leni Freiwald, která žije v německém městečku Herndstadtu se svým starším bratrem, maminkou a babičkou. Je to hezké a hodné děvče, které touží jako každé dítě po pohlazení a něžných slovech. Těch se jí však mnoho nedostává. Pouze ve snu ji někdo říká milá slova a ona těmto lidem říká mami a tati. Tyto sny a matné vzpomínky naznačují, že kdysi Leni žila jinak a vše bylo jiné a krásné. V reálu to tak krásné není. Leni pociťuje, že matka má raději jejího bratra než ji, všude kolem ní jsou vyzdvihovány velké německé ctnosti, i paní učitelka je zarputilá nacistka. Leni nemá moc kamarádů. Paní učitelka ze školy odchází a místo ní nastoupí pan učitel Baum, který prošel koncentračním táborem, je hodný a Leni si ho velmi oblíbí. Jednoho dne se Leni dozví, že opravdu do rodiny nepatří. Je jí z toho smutno a pomalu ji začnou docházet souvislosti. Hlavním důkazem je kufřík, který najde na půdě s cedulkou Made-in Czechoslovakia. Leni se rozhodne vrátit do Československa za svými pravými rodiči. Za pomoci učitele Bauma napíše dopis do Prahy. V Praze žije její kamarádka Erna, která dříve bydlela u nich v Herndstadtu. Díky ní se Leni doví, že její maminka žije a že se na svou dceru moc těší. Na dceru, kterou jí před sedmi lety ukradli nacisté. Leni se konečně může vrátit do Čech.Hodnocení: (hodnotilo 465 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Říkali mi Leni Bezděková, Zdeňka 289 slov
Říkali mi Leni Bezděková, Zdeňka 500 slov
Říkali mi Leni Bezděková, Zdeňka 164 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info