Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jeden den Ivana Děnisoviče

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Jeden den Ivana Děnisoviče
 
Autor: Alexandr Solženicyn
Název díla: Jeden den Ivana Děnisoviče
Datum vložení: 29.5.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Podnětem pro napsání této novely byly vlastní zážitky v koncentračním pracovním táboře Gulag. Částečně autobiografický příběh vypráví vězeň, který se dostal do německého zajetí, ale podařilo se mu uprchnout. Po návratu ke své jednotce byl považován tajnou policií za kolaboranta a zrádce a byl odsouzen k deseti letům nucených prací na Sibiři. V pracovním táboře je velmi drsné prostředí, vládne zde velmi tvrdý režim. Hlavní postava této novely, Ivan Děnisovič v pracovních táborech na Sibiři prožije celých osm let a čeká ho propuštění. Od ostatních vězňů ale ví, že takové jako je on, čeká buď vyhnanství nebo dostanou dalších deset let.
Novela je psána v 1. osobě a zachycuje jeden den Ivana Děnisoviče. Autor zde popisuje charaktery lidí po mnohaletém vězení. Někteří si dosud uchovali hrdost a lidskou tvář, jiní se v zoufalství schylují k ponižujícímu chování.
Za toto dílo dostal autor Nobelovu cenu za literaturu.
Hodnocení: (hodnotilo 47 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Jeden den Ivana Děnisoviče Solženicyn, Alexandr 293 slov
Jeden den Ivana Děnisoviče Solženicyn, Alexandr 398 slov
Jeden den Ivana Děnisoviče Solženicyn, Alexandr 599 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info