Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jana Eyrová

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Jana Eyrová
 
Autor: Charlotte Brontëová
Název díla: Jana Eyrová
Datum vložení: 3.1.2010

 

squareVClanku:
id='square-ir'
JANA EYROVÁ

Název knihy: Jana Eyrová
Autor: Bronteová Charlotte
Rok vydání : 2007
Nakladatelství: Alpress
Přeložil: Jarmila Fasterová
Žánr: Romantické drama

Styl a jazyk díla: Dílo je napsané spisovným jazykem. Je prozaické. Slova zde nejsou náročná na čtení nebo pochopení.
Kompozice: Dílo je psané chronologicky, nepřeskakuje se zde v čase. Kniha je rozdělená na kapitoly.

Místo a čas děje: 30. léta 19. století, internátní škola v Lowoodu, panství Thornfield
Téma: Nešťastné rodinné poměry, tvrdý život v internátní škole, láska.
Význam: Láska zvítězí, i když má mnohé překážky.
Funkce díla : Dílo, je učené spíše pro zábavu nebo odpočinek.

Hlavní postavy:
Jana Eyrová je sirotek, je vychovávána strýcem a jeho rodinou, ale ne velmi mile; je to silná, vzdělaná žena s nešťastným dětstvím,
paní Reedová je Janina teta, která Janu nevychovávala s velkou láskou
pan Rochestr je bohatý šlechtic, opuštěný, často smutný, také neměl moc šťastný život
paní Fairfaxová – pani domácí na panství pana Orchestra, milá oddaná žena
Bertou Masonová – šílená manželka pana Rochestra

Obsah: Jana Eyrová je sirotek a žije jako malá u své tety Reedové. Ta jí neustále uráží, nutí k poslušnosti a srovnává se svými dětmi. Jana se vzbouří. Teta, proto Janu umístí do Lowoodského ústavu. Tam je krutý život a Jana, zde přichází o svojí nejlepší přítelkyni, která umírá na tuberkulózu. Jana zůstává v ústavu osm let, dva roky jako učitelka. V 18.ti letech, se stane vychovatelkou malé Adélky na panství Thornfield. Adélka je schovankou pana Orchestra, který je majitelem panství. Jana se s Adélkou brzy spřátelí, ale ráda by poznala pana Orchestra, který na panství moc není. Jednou cestou narazí na pána, kterému se splaší kůň a spadne na zem. Jana mu pomůže a po příchodu do domu zjistí, že je to pan Rochester. Jana nejdříve pana Rochestera nemá moc ráda, zdá se jí nerudný a náladový, ale brzy zjistí, že je to ušlechtilý, milý a vzdělaný muž, který je zklamaný životem. Jana se do pana Rochestera zamiluje, ale bojí se mu to dát najevo. Jana tuší, že Thornfield skrývá tajemství. Panu Rochesterovi také není Jana lhostejná. Pozná, že je to hodná, milá a svědomitá dívka. Rozhodne se Janu požádat o ruku. Jana nabídku přijme i přes věkový rozdíl a rozdílné společenské vrstvy. Když stojí u oltáře, vstoupí do kostela dva muži a svatbu překazí. Pan Rochester, začíná vysvětlovat. Když byl ještě mladý, nabídli mu krásnou ženu, vzal si ji a zjistil, že je šílená a že se tahle nemoc dědí už po generace. Prožil s ní hrozné chvilky, nemohl ji však opustit. Najal služebnou, která se o šílenou ženu stará. Jana je ohromena a na omluvy pana Rochestera nedá. Večer odjíždí tajně a bez rozloučení. Vydává se do neznáma a utratí všechny své peníze. Hladová bloudí krajem, až se jí ujmou dvě dívky, Diana a Marie. Jana si s nimi velice rozumí, i s jejich bratrem. Jana má falešné jméno a pracuje jako vesnická učitelka. Marie, Diana a Jan, jsou zchudlí šlechtici a doufají, že jim strýc odkáže nějaké dědictví. Strýc vše odkáže své neteři, sirotku. Ten sirotek je Jana Eyrová a jen náhodou sourozenci zjistí její pravou totožnost. Jana spravedlivě rozdělí dědictví. Jana ale nikdy nezapomněla na pana Rochestera, a stále ho miluje. Jan Křtitel, nabídne Janě sňatek. Jana váhá.. Nakonec se rozjede na Thonfield. Najde dům rozbořený a spálený. Dozví se, že pan Rochester, žije ve Fernandenu a že dům zapálila jeho šílená žena. Pan Rochester, se ji snažil zachránit. Pan Rochester, je teď úplně slepý a levou ruku má zmrzačenou. Jana se za ním vydá. Jana se provdá za pana Rochestera, narodí se jim syn a panu Rochesterovi, se pomalu navrací zrak.


Hodnocení: Tato knížka se mi velice líbila, je velmi pěkně napsaná, poutavá a určitě bych si jí přečetla znovu. Velmi se mi líbilo i filmové zpracování této knížky, které jsem shlédla.
Hodnocení: (hodnotilo 75 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Jana Eyrová Brontëová, Charlotte 1747 slov
Jana Eyrová Brontëová, Charlotte 1405 slov
Jana Eyrová Brontëová, Charlotte 547 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info