Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kuře melancholik

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Kuře melancholik
 
Autor: Josef Karel Šlejhar
Název díla: Kuře melancholik
Datum vložení: 5.2.2010
Referát vložil: Luluii1

 

squareVClanku:
id='square-ir'
KUŘE MELANCHOLIK

Název knihy: Kuře melancholik
Autor: Josef K. Šlejhar
Rok vydání : 1964
Nakladatelství: Státní nakladatelství krásné literatury a umění
Žánr: povídka (smutná)

Styl a jazyk díla: Příběh je vyprávěny v er – formě . Je zde používaný spisovný jazyk. Je prozaické.Občas je zde použit tvar slovesa, který dnes už běžně nepoužíváme.

Kompozice: Dílo je povídka, proto tedy není rozděleno na kapitoly.Před začátkem povídky je uveden verš.
Místo a čas děje: Není tu uvedený přesný rok ani město,ale děj se pohybuje v 19. století v české vesnici
Téma: Nešťastná událost změní chlapci celý život. Život s novými nevlastními rodiči.Samota.
Význam:Dvě osamocené duše se spřízní.
Funkce díla : Je to knížka spíše pro volný čas,ale je i poučná z části.Můžeme si z ní odnést ponaučení do života.

Hlavní postavy:
dítě - malý, citlivý chlapeček
otec - tvrdý pán statku
nevlastní matka - sobecká, falešná
Katla - starší služebná, hodná
Pepka - zrzavá, zlá služka

Obsah:
Chlapci zemřela maminka, ale neuvědomuje si maminčinu smrt.Později si uvědomí co se stalo.Jeho otec svoji ženu nikdy neměl příliš rád, bil ji,byl na ni hrubý a znásilnil jí. Po smrti své první ženy si najde novou, mladší příbuznou, která se nejprve na pohřbu předstírá náklonnost, lítost a starost o chlapce.Ale chlapec ji odmítá. Chce být pouze se služkou Katlou. Od doby co se stala nová žena tatínka paní domu se začínají poměry na statku měnit. Paní domu propustí všechno staré služebnictvo a přivede nové . Katla odchází s pláčem od chlapečka pryč a místo ní nastupuje Pepka, která je zlá a nemá dítě ráda. Chlapec se cití být odstčený začíná bát svého otce, on se o něj nestará, veškerou zodpovědnost nechává na své ženě a jediného přítele najde v kuřátku,které je mrzáček a je také odstrčené od ostatních kuřátek. Matka chlapce bije, týrá, svádí na něj všechno možné i nemožné a s pomocí Pepky z chlapečka udělají ubožáka, který má jenom své kuřátko. Chlapec se rozhodne, že se o kuřátko postará, a proto mu hledá vhodný pelíšek. Vezme si ho s sebou do postele, ale kuře je odhaleno a chlapec zase zbit. Chlapec doma jenom překáží. Je odstěhován do kouta kuchyně, nikdo se s ním nebaví, nemá co jíst, nosí nejhorší oblečení, celé dny tráví s kuřátkem. Chlapeček vzpomíná na maminku, která ho milovala. Dítě chřadne a vážně onemocnění. Když je nemocné, vzbuzuje v lidech hnus, proto je přesunuto do slámy, kde má zemřít. Jeho kuře, které prchá před krutou paní domu a sloužícími, najde chlapce a zůstává s ním. Chlapec umírá a odchází za maminkou.


Hodnocení: Tento příběh byl velmi drsný. Než jsem příběh začala číst nečekala jsem, že to bude až takhle kruté. Že někdo může být tak necitlivý ke svému dítěti a vůbec k jakému koliv dítěti.Určitě to ve mně zanechalo hluboký dojem.

Hodnocení: (hodnotilo 26 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Kuře melancholik Šlejhar, Josef Karel 742 slov
Kuře melancholik Šlejhar, Josef Karel 634 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info