Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha
 
Autor: Miguel de Servantes
Název díla: Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha
Datum vložení: 21.5.2011

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavní postavy:

Don Quijote de la Mancha – rytíř poblázněný knihami o dobrodružstvích rytířů
Sancha Panza – soused Dona Quijota, kterému dělá zbrojnoše na jeho výprávách, protože mu rytíř
slíbil vlastní ostrov, za jeho služby

Děj:

Don Quijote byl zvláštním rytířem konce šestnáctého a zařátku sedmnáctého století. Hlavní hrdina velice četl rytířské romány, ve kterých uviděl svůj budoucí život španělského rytíře, který vypleje svět od všeho zla.

Důmyslný rytíř působí, jako pošetílý blázen pro své sousedy. Ale nic ho neodrazuje od své cesty Španělskem. Vezme si staré brnění a opraší koně Rosinanta. A jako správný rytíř, si také vybere svůj nedostižný ideál v podobě ženy, tou je Dulsinea z Tobolsa.

Rytíř na své výpravě zažije spoustu podivných příhod. Například, když uvěří sedlákovi, že nezmlátí svého nejmladšího pracovníka a sedlák ho nakonec stejně zmlátí. Ale nejznámější přihodou Dona Quijota je jeho souboj s větrnými mlýny. Byl tak zaslepen hrddinskými činy, že se rozeběhl proti větrným mlýnům a začal s nimi bojovat s představami, že velké lopaty chytající vzduch jsou obrovy ruce a mlýnská budova jeho mohutné tělo.


Vlastní názor:
Podle mého názoru je kniha psána s velikým citem pro danou rytířskou dobu, i když má prvky, které rytíře lehce zesměšňují.

Při čtení knihy se mi často nabízela otázka, jestli je Don Quijote blázen, nebo není. Dlouho jsem nad otázkou přemýšlel a myslím si, že blázen nebyl, alespoň ne sám pro sebe, protože dělal něco čemu sám věří. Kdyby každý dělal to, čemu věří a nepodřizoval by se okolí, ale pouze by ctil pravidla, tak by jsme mohli pozorovat krásnou rozmanitost, dokonce i nynější, společnosti. Když člověk nemá, čemu věřit, stává se z něj jen chodící loutka. Tak si rytíř svými výpravami dělal život krásnějším užíval si všechny své lepší, či horší činy.

Jediné, co mi v příběhu vadilo byli obrovské negace od okolního prostředí k rytířovi. Celá kniha je podle mě psána s velikou nadsázkou, ale vystihuje svou dobu nedostižných ideálů a velikých snů.

Text je velice dobře čtivý, až na některé fráze vyskytující se u proslovů rytíře a ostatních projevů postav.
Hodnocení: (hodnotilo 37 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha Cervantes Saavedra, Miquel de 177 slov
Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha Cervantes Saavedra, Miquel de 332 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info