Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Tankový prapor

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Tankový prapor
 
Název díla: Tankový prapor
Datum vložení: 21.5.2011
Referát vložil: kdyr_jakub

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj knihy se odehrává na počátku 50. let. Autor v knize popisuje život tankového praporu v Kobylci. Postavy: velitel tanku Danny Smiřický, major Borovička, zvaný Malinkatý ďábel, Janinka Pinkasová, manželka nadporučíka Pinkase, se kterou má Danny milostný poměr.

V první kapitole zaútočí tankový prapor na nepřátele v tanku T 34, v noci měli za úkol tank zamaskovat. Ale rotný se svou posádkou zajede do starého okopu a tank zamaskovali, ale nadporučík Smiřický jejich lest prokoukl a chtěl se jim pomstít. Stoupl si na tank a jel s nimi útočit na nepřítele. Posádka tanku se ho však chtěla zbavit a tak ho shodili z tanku do bláta a ten si přitom zlomil nohu.

Při prověrce důstojníků a jejich manželek byl Danny přítomen. Zamiloval se do krásné
Janinky Pinkasové. Když prověrka skončila, doprovodil Danny paní Pinkasovou domů
a zdržel se tam. Když se vrátil, byl dopaden Borovičkou a za tento prohřešek byl zavřen do vězení.

Ze SSSR přichází na kontrolu plukovník Nikčenko. Ten se jde podívat na zkoušku tankové střelby. Všichni důstojníci zírají na Maňase jak ovládá tank, protože za dobu své služby v něm nikdy neseděl. Způsob střelby a ovládání tanku znal jenom teoreticky.

Na rozloučenou se koná v tamější hospodě večírek. Při něm se nechají vojíni unést. Vojáci zpívali písně proti vojenské službě a důstojníci je překřikovali písněmi o bolševismu. To se dotklo majora Borovičky, který ve vzteku vystřelil a nařídil vojákům vrátit se na ubikace. Jejich písně vzal jako urážku dělnické třídy, vlasti a lidově demokratické armády.

Mezitím se rotný Smiřický vytratil s Janinkou. Strávili spolu noc ve skladu. Když odcházeli, byli svědky zmizení majora Borovičky, který se z večírku na rozloučenou nikdy nevrátil. Když šli k jídelně, zaslechli pád, a spatřili jakéhosi vojína, jak zavírá poklop od žumpy. Teprve za mnoho dní přijel k otvoru žumpy žumpař se svým automobilem. Řidič sundal hadici a vhodil ji do žumpy. Najednou se však pumpa zasekla. Když se podívali dovnitř, uviděli vycházkovou důstojnickou holínku nezvykle malých rozměrů.


Vlastní názor: Knížka mě zaujala díky své vtipnosti a vulgárním slovům.

Životopis spisovatele: Josef Škvorecký
Hodnocení: (hodnotilo 58 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Tankový prapor Škvorecký, Josef 325 slov
Tankový prapor Škvorecký, Josef 196 slov
Tankový prapor Škvorecký, Josef 844 slov
Tankový Prapor Škvorecký, Josef 743 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info