Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Smrt je mým řemeslem

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Smrt je mým řemeslem
 
Název díla: Smrt je mým řemeslem
Datum vložení: 22.5.2011
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
ROBERT MERLE (1908 – 2004) : SMRT JE MÝM ŘEMESLEM
- francouzský spisovatel, dramatik a překladatel
-autor 20. století
-narodil se v Alžírsku jako syn důstojníka
-v roce 1918 se rodina přestěhovala do Paříže,kde vystudoval anglistiku, filozofii a literární vědy
-za války byl v bitvě u Dunkerque zajat a tři roky prožil v německém zajetí
-získal Goncourtovu cenu za dílo Víkend na Zuydcoote
-po válce působil jako profesor anglické a americké literatury,poté se věnoval převážně literární práci
-psal :- romány - válečné,politické,sociálně zaměřené,satiristicko-realistické
- utopie a sci-fi s filosofickým podtextem,snad nejúspěšnější byly historické
-ve svých dílech se Merle zabýval otázkou rasismu,zla,fanatismu,společenského útlaku,válek
a hledání jejich kořenů v lidské psychice
Díla :
Romány : Víkend na Zuydcoote (zfilmováno),Smrt je mým řemeslem,Malevil (zfilmováno),Osudy Francie,Dědictví otců,V rozpuku mládí,Mé dobré město Paříž,Vladař na scéně,Horoucí láska,Svítání,Ples u vévodkyně ,Mladičký král,Růže života,Lilie a purpur,Sláva a nebezpečí,Spiknutí a úklady ,Meč a lásky,Až delfín promluví (zfilmováno)
Dramata : Sisyfos a smrt,Vláda žen
SMRT JE MÝM ŘEMESLEM
Literární období,směr nebo uskupení : světová literatura 20 století,literatura o genocidě
Žánr : válečný román
Téma : Živé svědectví o tom, jak fašistický režim zacházel s Židy a dalšími "podřadnými" národy, realisticky popisuje řešení židovské otázky z pohledu vedoucího koncentračního tábora.
Postavy :
Rudolf Lang - zfanatizovaný německý občan; nejdříve se měl věnovat teologii; našel zalíbení v nacistické ideologii
otec Rudolfa - přesný, nespravedlivý a přísný; Rudolfa naučil poslouchat na rozkaz
Jazykové prostředky : Román byl napsán ich formou.Byl napsán skoro jako formou deníku.
Obsah :Román vypráví životní příběh Rudolfa Langa v rozmezí let 1913 až 1945. Malý Rudolf je deprimován svým přísným otcem, který si výslovně přeje, aby se Rudolf stal knězem a vykoupil tak hříchy celé své rodiny. Rudolf ale kvůli incidentu na školním dvoře ztratí víru v Boha a jeho jedinou církví se stává Německo, snaží se být prospěšný vlasti. Smysl života najde až v přísném a organizovaném vojenském životě, kdy se postupně účastní několika bitev a nakonec skončí nezaměstnaný a hladový a ve vězení. Před sebevraždou ho zachrání až vstup do NSDAP, členství ve straně mu znovu dává pocit sounáležitosti. Po nějaké době ho strana přeloží na statek barona von Jeseritze, který si mladíka svým způsobem oblíbí a nabídne mu vlastní statek, pokud bude schopen vše opravit. Rudolf dře a úkol nakonec splní, takže se stěhuje na statek, kde je svým vlastním pánem, se svou manželkou Elsou. Dále pokračuje v politické činnosti, potírá vliv komunistů a socialistů a cvičí údernou jednotku "Smrtihlavů", v podstatě jezdeckou eskadronu strany. I když nesplňuje fyzické požadavky přijmutí do SS, je v jeho případě udělána výjimka. Po nějaké době ho Himmler pověří novým úkolem, má vést koncetrační tábor v polské Osvětimi. Rudolf se bez rozmýšlení s celou rodinou přestěhuje a stará se o vedení tábora. Po nějaké době má pro něj Himmler nové poslání, chce, aby Lang vymyslel způsob, jak co nejneefektivněji zlikvidovat Židy, protože právě oni jsou největším nebezpečím pro čistou německou rasu. Rudolf proto vystaví plynové komory, kremační pece a veliké jámy, kde likviduje těla práce neschopných Židů. Vývoj ve válce je nicméně pro Německo nepříznivý a strana Rudolfa "uklidí" na zapadlý statek, kde se znovu stará o koně. Nakonec je polapen. postaven před lidový soud ve Varšavě, potom co Himmler spáchá sebevraždu, odsouzen a pověšen v Osvětimi na jedné ze šibenic, kterou dal sám vystavět pro vězně.


Životopis spisovatele: Robert Merle
Hodnocení: (hodnotilo 3 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Smrt je mým řemeslem Merle, Robert 1272 slov
Smrt je mým řemeslem Merle, Robert 793 slov
Smrt je mým řemeslem Merle, Robert 98 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info