Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

MEMENTO

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > MEMENTO
 
Autor: Radek John
Název díla: MEMENTO
Datum vložení: 15.3.2013
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Vybrala jsem si román od českého spisovatele, žurnalisty, scénáristy a dnes už také politika Radka Johna, který se narodil roku 1954 v Praze. Je autorem scénářů několika známých českých filmů jako jsou Sněženky a machři, Tankový prapor, prachy dělaj člověka. Působil také jako redaktor do časopisu ,,MLADÝ SVĚT, do kterého psal příspěvky o narkomanech, vekslících a podobně. Já jsem si od něj vybrala román MEMENTO, který se zakládá na skutečném příběhu party lidí závislých na drogách.

...............................

Román začíná tak, že se Michal Otava po předávkování ocitá na ulici. Svíjejícího Michala minou dvě dívky a v domnění, že je jen opilý ho bez povšimnutí obejdou. Život mu zachránil muž, který neváhal a zavolal záchranku. Michal nevnímal nic než ostré světlo. Usíná a ve snech se mu přemítá celý jeho dosavadní život. A tyto sny jsou příběh románu. v 17 letech ze zvědavosti a touhy zapadnout do party začal experimentovat s drogami. V partě se seznámil se svojí životní láskou Evou, která je také závislá. Kontrola nad drogou se mu však vymkla z rukou a začal být závislý. Díky závislosti Michala vyhodili ze školy a vrhl se na opravdový život narkomana. Doma začínají neshody, protože rodiče začínají něco tušit. Michalovo matka nad ním, ale nechce zlomit hůl a neustále se mu snaží pomoct. O to, ale Michal nestojí, a aby jí umlčel, všechno jí odkýval. Následoval nástup na vojnu a Michal se obává, že nebude mít přístup k droze. Jeho obavy ale rychle vyšumí, když dostane rozkaz převést morfium. Trápí ho myšlenky, zda ještě někdy uvidí Evu. Po návratu z vojny se Michal vrací do starých kolejí. Setkal se s Evou, se kterou se přestěhoval do bytu. Společně se snažili s fetováním přestat, ale marně. Oba dva byli bez práce a závislost je zmanipulovala na tolik, že se rozhodli vykrást lékárnu. Oběma bylo jasné, že to neprojde. Následovalo předběžné zatčení a neustálé výslechy. Tím, že Michal Evu kryl, tak se dostal na 3 roky do vězení. Každý den ve vězení čeká na vytoužený balíček od Evy. Balíček pomerančů, do kterých je stříknuté morfium. Čekal, ale marně a tam ho opět pronásledují tíživé myšlenky, zda Evu ještě někdy uvidí. Bohužel, ale netuší, že jeden z jeho bývalých kumpánů Evu otráví v troubě. Když se dostal Michal na svobodu a zjistil, co se stalo s Evou a začne chystat pomstu. S kamarádem začal vařit drogy a pro jím podezřelou partu uvaří smrtelnou dávku. Nakonec je to ale on, kdo leží v nemocnici kvůli předávkováníPo propuštění z nemocnice byl přemístěn do léčebny. Tři měsíce po propuštění z léčebny byl Michal Otava nalezen vlastní matkou v jeho bytě v bezvědomí. Byl převezen do nemocnice, kde se po třech dnech na přístrojích probral z bezvědomí. Kvůli nedostatku kyslíku nebylo možné obnovit všechny funkce mozku. Michal byl převezen do psychiatrické léčebny, pavilonu pro pacienty s trvalým poškozením mozku.

Hodnocení: (hodnotilo 0 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Memento John, Radek 493 slov
Memento John, Radek 251 slov
Memento John, Radek 464 slov
Memento John, Radek 1795 slov
Memento John, Radek 442 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info