Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Noc dlouhých nožů

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Noc dlouhých nožů
 
Titulek: Noc dlouhých nožů
Datum vložení: 31.3.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Noc dlouhých nožů = Nacht der langen Messer

1. SA
2. Ernst Röhm
3. Noc dlouhých nožů


Ad 1, SA :
• Sturmabteilung neboli úderné oddíly, paramilitární organizace náležící k NSDAP
• U zrodu stál Ernst Röhm a Hermann Göring
• Nosili hnědé košile od toho označení „hnědokošíláci“
• 1920 založil Hitler Ordnertruppen = pořádkové oddíly na jeho ochranu proti sociálním demokratům a komunistům, v roce 1921 je Hitler přejmenoval na SA
• V době zákazu NSDAP 1923-1924 přejmenováno na Frontban
• Organizace Hitlerjugend spadala pod velení SA do roku 1932
• Hesla SA: "Teror musí být zlomen zase jen terorem."
"Veškerá opozice musí být zadupána do země"


Ad 2, Ernst Röhm:
• v 1.sv.válce byl důstojník, po válce se připojil k Freikorps
• Jako jediný si tykal s Hitlerem
• Byl pedofilní homosexuál a každý to věděl, i když NSDAP vystupovala proti homosexuálům
• Věřil v socialistickou revoluci vedenou nacisty (levicové smýšlení)
• Chtěl, aby SA získaly v rámci Reichswehru výlučné postavení a on by byl vrchní velitel
• Stabschef SA

Ad 3, Noc dlouhých nožů

Ernst Rohm, velitel SA, dosahoval ve straně stále vyšších funkcí. Věřil v socialistickou revoluci a chtěl se stát ministrem říšské obrany, aby mohl vybudovat novou říšskou armádu a stanout v jejím čele. Hitler ale nechtěl armádu, kde by většina vojáků byla oddána Rohmovi a ne Vůdci. Bál se, že by ho na cestě k moci mohl Rohm ohrozit. Proto se Hitler přiklonil k stávající armádě a generálům. Tento postoj dal armádním velitelům najevo 1.4.1934 na plavbě křižníku Deutschland, kde se také zmínil, že by se chtěl stát nástupcem starého prezidenta von Hindenburga. Za podporu velitelů sliboval vyřešit problém s SA.

16.5.1934 to nejvyšší představitelé armády odsouhlasili.
Goring s Himmlerem začali připravovat spiknutí proti Rohmovi.
Počátkem června 1934 se Hitler sešel s Rohmem a 5 hodin spolu diskutovali. Rohm prý chtěl dát vše do pořádku a skoncovat s myšlenkou revoluce. Avšak Hitler byl již s armádou domluvený na odstranění SA a tak hledal záminku.

Příslušníci SA dostali povinně celý červen dovolenou, a Rohm se s Hitlerem domluvil, že se sejdou 30.6. ve Wiessee nedaleko Mnichova.

Hitler musel zasáhnout, neboť začalo kolovat, že Hindenburg chce moc ve státě předat armádě. To by pro nacisty znamenal konec, a proto dal povolat SS a Goringovu vlastní drobnou armádu Landespolizeigruppe General Goring.

V noci na 30. června 1934 dostal Hitler zprávu o údajném „pokusu o puč“, který měl vést Rohm, jenž v té době spal v hotelu Hanslbauer ve Wiessee. Ve 4 ráno přiletěl Hitler do Mnichova a akce začala. Jedním z prvním na řadě byl právě Ernst Rohm, kterého zatkl sám Hitler. Byl dopraven do mnichovského vězení Stadelheim, kde před něj v cele položili na stůl nabitou pistoli. Protože sebevraždu odmítl se slovy: „Pokud mne chce Hitler zabít, tak ať to udělá sám.“, přišli za ním 2.7. do cely brigadeführer SS Theodor Eicke a Sturmbannführer SS Michel Lipert a za výkřiku „Mein Fuhrer“ byl Rohm zastřelen.

Té noci byly zastřeleny zřejmě celé stovky vedoucích SA a dalších odpůrců. Přesně v duchu hesla SA: „Veškerá opozice musí být zadupána do země.“

I když o tom vyšly zcela podrobné zprávy, neprotestoval ani tisk, ani strana, ani církev, což svědčí o tom, že Hitler měl národ v hrsti.

Umírající Hindenburg poslal Hitlerovi telegram: "Kdo se chce zapsat do dějin, musí umět prolít krev."

Do měsíce Himmlerovy SS nahradily SA jako hlavní represivní nástroj nacistické strany.

Zdroj: Hitlerova válka – Edwin P. Hoyt
Němci proti Hitlerovi – David Welch

Hodnocení: (hodnotilo 19 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info