Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Čtvrtohory

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > Čtvrtohory
 
Titulek: Čtvrtohory
Datum vložení: 28.4.2009

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Čtvrtohory (také též Antropozoikum, či Kvartér) je označení pro geologické období, které probíhalo před 3-0 mil. let. Dělí se na starší čtvrtohory a mladší čtvrtohory. Starší čtvrtohory zahrnují z historického hlediska starší dobu kamennou (paleolit). Mladší čtvrtohory zahrnují pouze posledních 10 000 let, z historického hlediska jde o střední dobu kamennou (mezolit) mladší dobu kamennou (neolit) a veškerá období od doby bronzové až po dnešek.

Geologicky navazují čtvrtohory na třetihory, ve kterých dosud pokračuje Alpínské vrásnění. Klima je typické periodickými poklesy teplot, které vyúsťují v doby ledové (zvané glaciály). V průběhu těchto období došlo k rozšíření pevninských ledovců, v naší oblasti měla krajina vzhled tajgy až tundry. V dobách meziledových (interglaciály) docházelo k oteplení asi na dnešní úroveň. (Předpokládá se, že lidstvo se nyní nachází právě mezi dvěma ledovými dobami.)

Ve vývoji živočichů jsou nejdůležitější savci. V oblasti střední Evropy žili např. mamuti, srstnatí nosorožci, koně, jelenovití (mezi nimi obrovitý Megaceros giganteus s rozpětím lopat paroží až 3m) šavlozubé kočkovité šelmy (Machairodus) jeskynní lvi, jeskynní medvědi apod.

Hodnocení: (hodnotilo 297 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info