Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Oligocén - Nejmladší oddělení paleogénu

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > Oligocén - Nejmladší oddělení paleogénu
 
Titulek: Oligocén - Nejmladší oddělení paleogénu
Datum vložení: 24.9.2023

 

squareVClanku:
id='square-ir'

Oligocén je geologické období, které následuje po eocénu a předchází miocénu. Společně s eocénem tvoří paleogén, jednu z tří hlavních geologických ér, do kterých je rozdělen třetihorní období. Oligocén se vyznačuje řadou významných událostí a změn, které ovlivnily nejen geologickou historii planety, ale i vývoj života na Zemi.

Geologický vývoj a klima:

Oligocén trval přibližně od před 33,9 milionu let do před 23 miliony lety. Během tohoto období docházelo k postupnému ochlazování klimatu, což mělo výrazný dopad na životní prostředí planety. Docházelo k rozpadu teplomilných pralesů a rozvoji savanových ekosystémů. Tyto změny v klimatu měly vliv na evoluci flóry a fauny oligocénu.

Fauna a flóra:

Oligocén byl obdobím významných evolučních událostí pro mnoho živočišných druhů. Mezi savci začali dominovat přežvýkavci, a vznikly první primitivní druhy primátů, což zahrnuje naše vlastní předky. Rovněž se objevily první tapíři, hřebci a velbloudi.Co se týče flóry, tak se v této době rozvíjela trávníková vegetace, což bylo spojeno s rostoucími savanami. Stromy, jako jsou duby a buky, také hrály významnou roli v této době.

Geologické události:

Oligocén byl také obdobím geologických změn. Došlo k rozsáhlým sesuvům půdy a vzniku rozsáhlých pobřežních nížin. V některých oblastech se také formovaly první hory, což byl důležitý faktor pro vodní cyklus a rozložení ekosystémů.

Závěr:

Oligocén byl klíčovým obdobím v geologické historii Země, které přineslo změny v klimatu, evoluci živočišných druhů a geologické události, jež ovlivnily tvary a tvary naší planety. Studium oligocénu nám umožňuje lépe porozumět vývoji naší planety a evoluci života na ní.


Hodnocení: (hodnotilo 0 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info