Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Vážky

Titulek: Vážky
Datum vložení: 20.11.2013
Referát vložil: kubasmejkal6

 

squareVClanku:
id='square-ir'
KMEN ČLENOVCI
PODKMEN VZDUŠNÍKOVCI
TŘÍDA HMYZ
ŘÁD VÁŽKY
ČELEDÍ 30
DRUHŮ 5500

Druhy vážek: motýlice obecná
vážka ploská
šidélko páskované
šidélko modré
vážka rudá

První zástupci řádu vážek se na Zemi objevili již miliony let před dinosaury. Patřil k nim největší hmyz, který kdy na planetě žil – vážky s rozpětím křídel až 70 cm. Současně žijící druhy mají rozpětí mezi 18 mm a 19 cm. Vážky se často pohybují okolo vody. Nejčastěji se vyskytují v tropech.

Začátek jejich života probíhá ve vodě, kde žijí jako bezkřídlé nymfy, které se živí larvami jiného hmyzu, pulci a malými rybkami. Nymfy se během svého života, který může trvat až 8 let, několikrát svlékají. Při posledním svlékání opustí vodu jako dospělý hmyz. V dospělosti mají velké složené oči, kousací ústní ústrojí, dva páry průsvitných křídel a dlouhé štíhlé tělo. Velké složené oči vážek jim zabezpečují velmi ostrý zrak. Obsahují až 30 000 jednoduchých oček. Zajišťují nejen dokonale ostrý obraz, ale i široké zorné pole. Kousací ústní ústrojí prozrazuje, že jde o dravý hmyz.

Dospělí jedinci se zpravidla dožívají jen několika týdnů.


Hodnocení: (hodnotilo 43 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info