Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

divergentní myšlení

Zařazeno: iReferaty.cz > Slovník cizích slov > divergentní myšlení
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'

divergentní myšlení

 • Divergentní myšlení je kognitivní proces, který se vyznačuje schopností generovat různé, neobvyklé a mnohostranné myšlenkové asociace a nápady. Je to způsob myšlení, který se zaměřuje na rozmanitost a diverzitu myšlenkových možností namísto hledání jediné správné odpovědi. Odvozeno od slova divergence.

  Divergentní myšlení je spojováno s kreativitou, inovací a problémovým řešením. Zahrnuje schopnost překračovat tradiční hranice myšlení a zkoumat nové přístupy, spojit nepříbuzné koncepty, generovat alternativní řešení a přicházet s netradičními nápady. Tímto způsobem může divergentní myšlení přinášet nové perspektivy, objevovat skryté souvislosti a překonávat konvenční a stereotypní přístupy.

  Divergentní myšlení se často využívá při brainstormingu a tvůrčím procesu. Cílem je produkovat co nejvíce nápadů bez ohledu na jejich okamžitou proveditelnost nebo úplnost. Divergentní myšlení může podporovat otevřenost, flexibilitu, asociativní spojení, schopnost vidět věci z různých perspektiv a odvahu překonávat běžné myšlenkové bariéry.

  Důležitou součástí divergentního myšlení je schopnost odložit soudy a kritiku, což umožňuje volný a neomezený proud myšlenek. Kombinace divergentního myšlení s následným konvergentním myšlením, které se zaměřuje na výběr, vyhodnocování a implementaci nejlepších myšlenek, může vést k inovativním řešením a efektivním strategiím.

  Celkově lze říci, že divergentní myšlení je proces, který podporuje rozmanitost, originalitu a kreativitu v myšlení. Je to schopnost generovat mnoho různých nápadů a přístupů, což může vést k novým objevům, inovacím a řešením problémů.

  Souvisijící slova


   
   


   
   
  Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
  Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

  © provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
  Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
  Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info