Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Proměna

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Proměna
 
Autor:
Název díla: Proměna
Datum vložení: 16.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Je to krátká povídka o zajímavém podobenství.
Hlavním hrdinou je Řehoř Samsa - mladý obchodní cestující, který je svázán svou prací, aby splatil rodinný dluh. Jednoho dne se ovšem probudí jako odporný brouk. On je se svou proměnou relativně smířen, ale rodina ne. Uvědomují si, že ztratili možnost, jak splatit dluh, ale vůbec si neuvědomují ztrátu svého syna jako osoby. Celá rodina se ho štítí, uzamykají ho do pokoje a jíst mu dává jen jeho mladší sestra a časem ani ona ne. A Řehoř si libuje ve svém nepořádku, ve shnilém jídle - jako každý brouk. Přitom mu zůstává lidské uvažování, rád by zas byl se svou rodinou a také se o to snaží. Rodina zatím pronajímá pokoje cizím nájemníkům, aby se nějak uživila. Jednou, právě ve chvíli, kdy nájemníci večeří s rodinou dostane Řehoř chuť být s nimi v obývacím pokoji. Když nájemníci odporného brouka spatří, utečou a naštvaný otec začne po Řehořovi házet jablka. Jedno jablko ho ošklivě poraní na zádech a Řehoř po několika dnech umírá. To je pro rodinu velké vysvobození - všichni jsou zase šťastni a stěhují se do nového, menšího bytu.

UKÁZKA:
„Teprve za soumraku se Řehoř probudil z těžkého, mdlobného spánku. Jistě by se zanedlouho vzbudil i bez vyrušení, cítil se totiž dost odpočatý a vyspalý, ale připadalo mu, jako by ho vzbudily nějaké kvapné kroky a opatrné zavírání dveří do předsíně. Bledý svit pouličních elektrických lamp ležel tu a tam na stropě pokoje a na hořejších částech nábytku, ale dole, kde byl Řehoř, byla tma. Pomalu, ještě nešikovně tápaje tykadly, jejichž cenu teprve teď poznával, se sunul ke dveřím podívat se, co se tam stalo. Levý bok mu připadal jako jediná dlouhá, nepříjemně se napínající jizvy a na obě řady nožiček vyloženě kulhal...“Hodnocení: (hodnotilo 39 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Proměna Franz, Kafka 505 slov
Proměna Kafka, Franz 1005 slov
Proměna Kafka, Franz 1258 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info