Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Matka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Matka
 
Název díla: Matka
Datum vložení: 13.3.2005
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Drama Matka je vrcholem Čapkova díla. V době kdy fašismus ohrožoval naši republiku, stál Čapek před otázkou jak se postavit k nebezpečí, řítícímu se na náš národ. Dospěl k jasnému rozhodnutí : proti násilí je třeba se bránit. Drama bylo napsáno a hráno v roce 1938, už tehdy tušil Čapek události, kterých se ani nedožil. Hluboce otřesen Mnichovskou dohodou, oslaben fyzicky i duševně podlehl nemoci o vánocích roku 1938. Dějištěm románu je neurčitá země, v náznacích by se mohlo jednat o Španělsko. Děj dramatu není složitý. Matka, které válka a občanské boje vzaly muže i čtyři syny, kromě nejmladšího Toniho, chce tohoto syna ochránit. Odmítá válku i všechno to nesmyslné, pro co umírali její nejbližší. Ve svých myšlenkách hovoří se svými drahými, kteří ji rozumně zdůvodňují své činy i to, pro co umírali. Otec zahynul v Africe jako důstojník. Vytvořil si pojem cti, pro kterou obětoval život. Nejstarší syn - lékař Ondra zemřel na žlutou zimnici, když zkoumal přítomnost nákazy u hmyzu. Přinesl obět v zájmu vědy. Pilot Jiří se pokusil o světový rekord ve výškovém letu, havaroval a ztratil život v zájmu techniky. Dvojčata Petr a Kornel měli protichůdné názory na uspořádání republiky, ve které žijí. Kornel stál na straně reakce a nakonec umírá v občanské válce. Petr, který byl na straně pokroku, umírá za svobodu a rovnost - je zastřelen jako zajatec v občanské válce. Matka již začíná nenávidět boj o čest, techniku i vědu, pro něž museli umřít její blízcí. Diskutuje s nimi ve svých myšlenkách a všichni ji přesvědčují o správnosti toho, pro co položili své životy. Matka se úporně brání, nechce i své poslední dítě ztratit ve válce. Ale když slyší z ampliónu, že i ostatní matky mají syny, kteří padají v bojích, a že v této kruté válce umírají i nevinné děti, sama dává svému nejmladšímu synovi pušku a posílá ho do boje. Čapek tímto dílem vyzívá k boji proti fašismu.

Ukázka:

TONI: Slyšíš, mami?
MUŽSKÝ HLAS Z AMPLIÓNU: Letecká puma zasáhla nemocnici, kde zahynulo šedesát nemocných. Město Villamedia hoří.
TONI: Maminko, prosím tě -
ŽENSKÝ HLAS V AMPLIÓNU: Slyšte, slyšte, slyšte! Voláme k ampliónu celý svět. Voláme lidi! Nepřátelská letadla napadla dnes ráno vesnici Borgo a svrhla pumy na obecnou školu. Do prchajících dětí střílela ze strojních pušek. Osmdesát dětí bylo zrazeno. Devatenáct dětí postříleno. Třicet pět dětí bylo výbuchem . . . roztrháno.
MATKA: Co říkáš? Děti? Copak někdo zabíjí děti?
TONI: hledá na mapě: Kde to je . . . kde to je . . .
MATKA: stojí jako zkamenělá: Děti! Malé, usmrkané děti!

Ticho

MATKA: strhne ze stěny pušku a podává ji oběma rukama TONIMU. S velkým gestem: Jdi!

Opona
Životopis spisovatele: Karel Čapek
Hodnocení: (hodnotilo 21 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Matka Čapek, Karel 218 slov
Matka Čapek, Karel 285 slov
MATKA Čapek, Karel 211 slov
Matka Čapek, Karel 303 slov
Matka Čapek, Karel 1292 slov
MATKA Čapek, Karel 739 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info