Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Matka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Matka
 
Název díla: Matka
Datum vložení: 10.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hra o třech dějstvích.
I.
Hlavní postava dramatu Matka má pět synů. Je vdovou po majorovi, který zemřel ve válce v Africe jako kolonialista. Nejstarší syn Ondřej pracoval jako lékař, nakazil se cholerou a zemřel. Matka si uchovává oba ve vzpomínkách a v pokoji se jí zjevují a rozprávějí s ní. Navíc padl v boji i Jiří a tak se připojil k jejím mrtvým. Kromě této bolesti má matka starosti s dvojčaty Petrem a Kornelem, kteří se neustále hádají pro rozdílné názory.
II.
Petr stojí plně na straně dělníků, bojuje za jejich práva a za své ideje nakonec umírá. Do boje odchází Kornel, který bojuje proti dělnictvu,ale po bratrovi smrti poznává svůj omyl a přechází na dělnickou stranu, bohužel i on padne. Matce zůstává jen nejmladší syn Tony, kterého si chce ponechat.
III.
Vypukne velká válka. Všude umírají lidé a hlasy v amplionech vyzývají muže k boji. Tony by rád zasáhl do bojů, ale matka o tom nechce ani slyšet. Nenávidí hlasy vyzývající k boji. Teprve po zprávě o zabíjení dětí se rozhodne. Strhne ze zdi pušku a podá ji synovi se slovem:“ Jdi“.

Autor umístil děj do blíže neurčené doby, ale každý si domyslí, že jde o fašistickou agresi. Odsuzuje dobyvačnou válku, ale vyzdvihuje válku obrannou. Velká tragédie matky je v popředí tragédie celého národa.Životopis spisovatele: Karel Čapek
Hodnocení: (hodnotilo 30 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Matka Čapek, Karel 491 slov
Matka Čapek, Karel 218 slov
MATKA Čapek, Karel 211 slov
Matka Čapek, Karel 303 slov
Matka Čapek, Karel 1292 slov
MATKA Čapek, Karel 739 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info