Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Matka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Matka
 
Název díla: Matka
Datum vložení: 27.2.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
(poprvé vydáno 1938)

Hlavní postavou je matka, která měla pět synů (Ondru, Jiřího, Kornela, Petra a Tonyho). Manžel a první čtyři synové již zemřeli a zůstal jí jen nejmladší syn Tony. Matka se s mrtvými setkává v pokoji a vyčítá jim, že zbytečně hazardovali se svými životy. Manžel zemřel ve válce v Africe, Ondra zemřel na žlutou zimnici, Jiří zahynul při letu, dvojčata Kornel a Petr umírají v občanské válce. Matka se bojí o svého nejmladšího syna a nechce dovolit,aby vstoupil do války. Všichni mrtví ji přemlouvají, aby ho pustila. Matka však trvá na svém. Jednoho dne slyší z rádia hlas ženy, která vyzývá muže, aby bojovali proti nepříteli, který zabíjí i malé děti. Matka je obměkčena a své rozhodnutí změní. Tony odchází do války a matka mu dává otcovu pušku.

Matka je vyvrcholením Čapkova díla. Čapek ukazuje sílu ženy, která je donucena svým svědomím poslat svého posledního syna do války, aby hájil napadenou vlast. Neúčastí ve válce je ohrožen celý národ.Životopis spisovatele: Karel Čapek
Hodnocení: (hodnotilo 68 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Matka Čapek, Karel 491 slov
Matka Čapek, Karel 285 slov
MATKA Čapek, Karel 211 slov
Matka Čapek, Karel 303 slov
Matka Čapek, Karel 1292 slov
MATKA Čapek, Karel 739 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info