Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Chrám matky boží v Paříži

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Chrám matky boží v Paříži
 
Autor: Victor Hugo
Název díla: Chrám matky boží v Paříži
Datum vložení: 3.6.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Historický román z prostředí Paříže. Děj se odehrává v 15.století za vlády Ludvíka XI. Hlavním hrdinou je Quasimodo- zvoník u Matky Boží, kterého se ujal otec Frollo. Když mu byly čtyři roky, vyměnili ho cikáni za hezké malé děvčátko, které se narodilo jedné vesničance. Ze ztráty své dcery se vesničanka pomátla. Malé pokřivené děcko našel otec Frollo, když jej vesničanka odhodila. Frollo byl jediný, koho Quasimodo měl a komu byl vděčný. Quasimodovi dal práci zvoníka, z níž Quasimodo ohluchnul. Quasimodo byl ošklivý, jednooký hrbáč a ještě k tomu i hluchý. Lidé ho díky jeho osamělosti a nehezkého zjevu nenáviděli, viděli v něm zlo. Z malého uneseného děvčátka vyrostla krásná dívka Esmeralda. Esmeralda se provdala za jakéhosi Petra Grigoira, kterého sňatkem osvobodila od šibenice. Sňatek to byl symbolický, bez lásky. Do Esmeraldy se vášnivě zamiloval otec Frollo a Quasimodo mu ji z vděku pomohl unést. Při únosu byl však chycen a odsouzen na pranýř. Když si Quasimodo odpykával svůj trest, lidé se mu smáli. Jediná Esmeralda se mu snažila pomoci a podala mu vodu. V tu dobu se Quasimodo do Esmeraldy zamiloval. Ta však velmi milovala kapitána Phoeba. Ten její lásku nebral vážně, pouze lásku předstíral. Jednou, když byli spolu je spatřil otec Frollo. Ze žárlivosti bodl kapitána a utekl. Obviněna z činu byla Esmeralda a za tento čin odsouzena k šibenici. V den popravy ji Quasimodo unesl a schoval ji u sebe v chrámu. Dal jí najevo svou lásku, ale ona stále milovala kapitána. Grigoire přepadl chrám a snažil se Esmeraldu unést, ale Quasimodo ji vehementně bránil. Bitky využil otec Frollo a na Esmeraldu začal naléhat, aby se stala jeho milenkou, nebo že zemře. Ta raději zvolila smrt. Frollo ji předal policii, čekala ji šibenice. Před šibenicí ji hlídala kajícnice, která podle Esmeraldina amuletu poznala, že je to její ztracená holčička. Byla to její matka. Ač dceru bránila, Esmeraldu oběsili. Quasimodo si všiml, že Frollo popravu s úsměvem sledoval a shodil ho z balkonu na dlažbu. Po smrti Esmeraldy Quasimodo záhadně zmizel. Až po letech našli jeho tělo v hrobce, kde byla Esmeralda pochována.Hodnocení: (hodnotilo 66 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Chrám matky boží v Paříži Hugo, Victor 898 slov
Chrám matky boží v Paříži Hugo, Victor 385 slov
Chrám Matky boží v Paříži Hugo, Victor 1084 slov
Chrám Matky boží v Paříži Hugo, Victor 308 slov
Chrám Matky boží v Paříži Hugo, Victor 508 slov
Chrám matky boží v Paříži Hugo, Victor 247 slov
Chrám Matky Boží v Paříži Hugo, Victor 622 slov
Chrám matky boží v Paříži Hugo, Victor 115 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info