Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Chrám Matky boží v Paříži

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Chrám Matky boží v Paříži
 
Autor: Victor Hugo
Název díla: Chrám Matky boží v Paříži
Datum vložení: 2.12.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Historický román ze středověké Paříže za dob vlády Ludvíka XI. (15. století). Popisuje tehdejší vrstvy společnosti a vztahy mezi nimi.

Obsah díla
Quasimodo byl jaké malé dítě odložený v chrámu Matky boží. Vychoval ho a postaral se o něj mladý kněz Klaudio Frollo a později mu dal místo zvoníka. Chrám byl Quasimodovi celým světem. Esmeralda je krásná mladá tanečnice, která tančí po ulicích Paříže se svou kozičkou Džali. Při jednom z jejich vystoupení se do ní Frollo zamiluje. I přes celibát, který musí jako kněz dodržovat, donutí Quasimoda, aby Esmeraldu unesl a mohla být celá jeho. Při únosu je Esmeralda zachráněna kapitánem Pheobem a Quasimodo odsouzen na pranýř. Při mučení se nad ním jako jediná slituje Esmeralda a Quasimodo se do ní zamiluje. Esmeralda je však zamilována do svého zachránce Pheoba, on však její lásku neopětuje. Když se mladá dvojice sejde, je překvapena Frollem, který probodne kapitána a Esmeralda je odsouzena k smrti. Ze šibenice je zachráněna Quasimodem, který ji odvede do azylu Matky boží. Při puči, který způsobí lůza tehdejší Paříže, aby zachránila Esmeraldu před smrtí, je v probíhajícím zmatku odvedena Frollem. Ten ji už několikrát navrhoval, že ji může zachránit jen tehdy, když ho bude milovat a odejde s ním. Esmeralda raději zemře než aby byla s knězem. Pořád miluje Pheoba, který díky péči lékařů nezemřel. Frollo ji tedy odvede ke kajícnici v Rolandově věži. Gudula nemá Esmeraldu ráda, jelikož je cikánka. Ti jí před 15 lety ukradli děťátko. Nakonec v Esmeraldě pozná svoji dceru a vše je jí odpuštěno, ale bohužel už je pozdě. Nemá už šanci na útěk a je pověšena. Celý tento proces sledovali Frollo a Quasimodo z věžě. Když Quasimodo viděl, jak je Frollo bezcitný, shodí ho z věže. Tím pro Quasimoda skončí celý svět a nemá už pro co žít. Dlouho se o něm neslyšelo. Po několika letech je nalezeno zvoníkovo tělo v hrobce, kde byla Esmeralda pohřbena. Dvě navěky se objímající kostry.

Quasimodo
Člověk, který je již od narození znetvořený. Má na zádech hrb, jednu nohu kratší než druhou, velké oko, křivé zuby, zrzavé vlasy. Při své práci zvoníka ohluchl. Uvnitř je to však člověk citlivý, něžný, který umí milovat, ochotný, vděčný, obětavý. Quasimodo znázorňuje postavu člověka u které platí, že to nejkrásnější má člověk uvnitř. Společnost ho kvůli jeho vzhledu odsuzovala a nepřijala ho mezi sebe. Miluje jen dvě osoby. Frolla a Esmeraldu.Hodnocení: (hodnotilo 30 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Chrám matky boží v Paříži Hugo, Victor 439 slov
Chrám matky boží v Paříži Hugo, Victor 898 slov
Chrám matky boží v Paříži Hugo, Victor 385 slov
Chrám Matky boží v Paříži Hugo, Victor 1084 slov
Chrám Matky boží v Paříži Hugo, Victor 308 slov
Chrám matky boží v Paříži Hugo, Victor 247 slov
Chrám Matky Boží v Paříži Hugo, Victor 622 slov
Chrám matky boží v Paříži Hugo, Victor 115 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info