Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Povídky Malostranské

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Povídky Malostranské
 
Autor: Jan Neruda
Název díla: Povídky Malostranské
Datum vložení: 12.12.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
O knize:

Tuto knihu napsal Jan Neruda v 19. století. Je o Malé Straně a životu v ní, o lidech, kteří si pomáhají a nebo se pomlouvají (například povídka: Přivedla žebráka na mizinu). Tyto povídky, které se nacházejí v knize, nejsou stejné. Každá má jiný děj, postavy a námět.
Jan Neruda se narodil roku 1834 a žil na Malé Straně. Jeho otec měl krámek, a tak musel vždy s každým dobře vycházet. Jan vždy poslouchal o čem se jeho tatínek baví s lidmi a od té doby ho bavilo psaní básní a různých článků. Jeho matka byla služkou u jednoho francouzského pána, který si ji bral i na cesty.

Povídka: Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku.
Téma: Nedůvěřivost k novým lidem
Hlavní téma: Otevření krámu
Vedlejší téma: Pomlouvání u lidí
Hlavní postavy: Pan Vorel
Vedlejší postavy: Slečna Poldýnka
Obsah:
Pan Vorel se přistěhoval na Malou stranu a založil si krupařský krámek v domě U zlatého anděla, ale lidé z Malé Strany neměli cizince moc rádi, a tak k němu nikdy nikdo moc nechodil. Jednou, když pan Vorel z dlouhé chvíle kouřil tabák, tak k němu do krámu přišla první zákaznice. Slečna Poldýnka, která chtěla kroupy, ale celý krámek byl tolik zakouřený, že i ty kroupy načichly. A slečna pak po celé Malé Straně rozhlašovala, že to v tom krámku je celé zakouřené a vše je cítit tabákem. Od té doby k panu Vorlovi nikdo nezašel. Když k němu jednou přišla komise, tak nemohla otevřít dveře, když už se jim to po dlouhé chvíli povedlo, tak za dveřmi našli na skobě oběšeného pana Vorla.

Názor:
Tato povídka byla zajímavá, ale na konci trochu "drsná". Autor tam ukázal, jak se obyvatelé chovají k novým lidem a jak jim moc nedůvěřují.


Povídka: Doktor Kazisvět.
Téma: Zkažený doktor
Hlavní téma: Dr. Herribert zachránil člověka
Vedlejší téma: Překvapivý skutek
Hlavní postavy: Doktor Kazisvět (Herribert), pan rada
Vedlejší postavy: Lidé z Malé Strany, doktor.
Obsah:
Tato povídka vypráví o doktorovi, který měl syna Herriberta, který po smrti otce nechtěl nikoho léčit. Měl diplom doktora stejně jako jeho otec, ale nechtěl jít v otcových stopách jak malostranský lid doufal. Herribert se uzavřel do sebe a s nikým nemluvil. Vždy se držel od lidí co nejdále a když si k němu v hostinci někdo přisedl a chtěl navázat řeč, tak se zvednul a odešel pryč. Lidé si ho poté přestali všímat a zdravit ho. Jednou, když šel na pohřeb pana rady, tak rakev spadla na zem a on poznal, že nebožtík není mrtev a řekl, že je jenom v bezvědomí. Druhý doktor, co tam byl také, ho nazval Kazisvětem, ale jak se později ukázalo tak Doktor Kazisvět měl pravdu, ale jeho přezdívka mu zůstala na vždycky. I když nebožtíka přivedl k životu, tak nikdy neléčil pacienty, ale lidé k němu měli úctu. Zůstal sám a s nikým se nebavil.

Názor:
Povídka se mi docela i líbila, ale moc jsem nepochopila, proč mu ten druhý doktor řekl "Kazisvět".


Povídka : U tří lilií.
Téma: Zamilovanost a láska
Hlavní téma: Láska autora k dívce
Vedlejší téma: Dívčina rodina
Hlavní postavy: Autor, krásnooká dívka
Vedlejší postavy: Sestra krásnooké dívky, kamarádka dívky, (matka).
Obsah:
Děj se odehrává v malém hostinci U tří lilií, poblíž Strahovské brány. Venku je bouřka a v hostinci u okna sedí autor sám. Někdy se dívá na tančící páry, jindy zase ven. Zalíbí se mu krásnooké, osmnáctileté děvče s černými vlasy a bílým obličejem, které tančí. Autor se vždy jde na chvíli podívat na krásnookou. V jednu chvíli přiběhne do hostince promoklá dívka a zašeptá něco tančící krásnooké dívce. Na konci tance se krásnooká dívka vytratí. Po chvíli se vrátí zpět do hostince. Autor zaslechne, jak hovoří s kamarádkou, a dozvídá se, že jí zemřela matka. Autor se za chvíli s dívkou setkává a zjišťuje, že se do něho také zamilovala.

Názor:
Smutná a zároveň veselá povídka o autorovi, a o tom jak rychle se zamiloval do jedné dívky.Životopis spisovatele: Jan Neruda
Hodnocení: (hodnotilo 671 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Povídky Malostranské Neruda, Jan 897 slov
Povídky Malostranské Neruda, Jan 1482 slov
Povídky malostranské Neruda, Jan 1074 slov
POVÍDKY MALOSTRANSKÉ Neruda, Jan 1389 slov
Povídky Malostranské Neruda, Jan 336 slov
Povídky malostranské Neruda, Jan 1052 slov
Povídky Malostranské Neruda, Jan 659 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info