Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Bílý Tesák

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Bílý Tesák
 
Autor: Jack London
Název díla: Bílý Tesák
Datum vložení: 24.6.2010
Referát vložil: Cakl

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Na podzim roku 1897 bylo na Klondiku objeveno zlato. Tisíce mužů z celého světa propadlo zlaté horečce a spěchalo do severních pustin za tímto žlutým kovem. Mezi takové patřil i Jack London. I když na Aljašce nevyrýžoval ani kousek zlata, vrátil se roku 1898 s bohatstvím zážitků, které začal proměňovat v nezapomenutelné příběhy z drsného života na posledním americkém pomezí. Asi jedna z nejznámějších knih je Volání divočiny: Bílý Tesák.

Kniha vypráví o psu nebo spíše křížence psa a vlka jménem Buck. Příběh začíná na jihu, kde Buck bydlí u soudce Millera. Zde je jeho život příjemný do té doby, než soudcův zahradník Bucka prodá neznámému muži. A právě zde začíná celý příběh. Buck se dostane až na Aljašku, kde je prodán jako tažný pes. Brzy si zvykne mezi novými společníky a stane se z něj jeden z nejlepších psů. S dosavadními majiteli a stejnou smečkou urazí mnoho kilometrů až už jsou nepotřební a jsou dáni on i celá jeho smečka na trh v Dawsonu. Ihned na další den si je zakoupí dva muži s ženou, kteří se na sever také vydali hledat zlato. Ale bohužel jsou velmi nezkušení a na sever si s sebou berou mnoho věcí. Kilometry ubíhají pomalu, dochází jídlo jak pro lidi tak pro psy a všichni jsou vyčerpaní. Začíná jaro. Celá smečka je na půlce cesty u velkého zamrzlého jezera. Objet se nedá, tudíž se musí přes něj. U jezera je chata a v ní člověk jménem John Thornton. Když mu lidé sdělili, že chtějí jet přes jezero, řekl že jim to nedovolí. Strhla se rvačka. John jim dovolil přes jezero jet, ale vyndal Bucka z postraňků a nechal si ho. Saně se rozjeli. Buck s Johnem se za nimi dívali. Saně byly 100 metrů od břehu a vtom se propadly i s lidmi a celou smečkou. John zachránil Buckovi život. Zanedlouho se i s ostatními Johnovými psy vydali na západ. Byla to ještě neprozkoumaná a nebezpečná oblast. Jednou Buck odběhl na jeden den do lesa. Nestihl se do soumraku vrátit do tábora, proto přespal v lese. Když se ráno vrátil do tábora, byl to pro něj šok. Všichni byli mrtví - přepadli je místní indiáni. Buck šel zpět do lesa. A právě tam našel svou další rodinu - smečku vlků. Až jednou na smečku zaútočila skupina místních Indiánů, kteří přepadli i Johna Thorntona. Většinu vlků zabili a snědli, ale Bucka nechali žít, protože poznali, že to není obyčejný vlk. A právě mezi indiány dostal Buck nové jméno Bílý tesák. Dlouho žil s indiánem Šedým Bobrem. Ten s ním jel do města, ale znenadání zemřel a Buck byl zase sám. Ujme se ho Smith, který začne Buckovy dravosti využívat k tomu, aby se obohatil. V místním městě se konají psí zápasy. Buck díky své zdatnosti vždy vyhrává, ale přesto se po nějaké době najde přemožitel. Buck už skoro umírá, ale ujme se ho inženýr Scott. Ten do Bucka znovu vnese lásku a důvěřivost k člověku.

Kniha je sice stará, ale moc se mi líbila. Popisuje reálný život zlatokopů, co se vydali na Aljašku za zlatem, ale taky život psů, kteří tahali saně neuvěřitelné stovky kilometrů. Dále vystihuje drsné podmínky vzdálených severských krajů, doposud podrobně neprozkoumaných.

Hodnocení: (hodnotilo 423 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Bílý tesák London, Jack 160 slov
Bíly Tesák London, Jack 286 slov
Bily Tesak London, Jack 150 slov
Bílý tesák London, Jack 249 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info