Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Obsluhoval jsem anglického krále

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Obsluhoval jsem anglického krále
 
Název díla: Obsluhoval jsem anglického krále
Datum vložení: 21.9.2013
Referát vložil: jajad

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavní námět: Hlavním námětem je životní příběh Jana Dítěte, muže vskutku zajímavého a rozporuplného. Jeho osud vede přes obyčejného pingla (učně) v hotelu u Zlaté Prahy. Odtud musí odejít z důvodu menšího skandálu kolem návštěv ve zdejším nevěstinci. Za pomoci bohatého obchodníka, který si ho oblíbil, se dostává to Hotelu Tichota. Tento hotýlek je určen pouze nejbohatší vrstvy, což je cítit i z atmosféry. I odsud z důvodu skandálu odchází a opět se po pomoci dostává do jiného hotelu. Tentokrát do hotelu Paříž, nejkrásnějšího hotelu v Praze, kde pracuje pod vrchním, který obsluhoval anglického krále. Odsud za německé okupace musí odejít pro vztah s Němkou, následně je zaměstnán v německých hotelích pro vojáky a jejich milenky, v penzionátu „na chov lidí čisté rasy“, který se později mění na útočiště těže raněných z války. Po válce si pořizuje vlastní hotel V lomu, po revoluci je s ostatními milionáři zavřen do jakéhosi tábora. Nakonec se dostává do pohraničí na nucené práce v lese, poté do jiných míst jako cestář.
Hlavní hrdina: Hlavním hrdinou je Jan Dítě, pingl, číšník na place, majitel hotelu a milionář, vězeň, pracovník v lese a cestář. V knize je velmi dobře patrný vývoj hlavního hrdiny ať už se to týká jeho životních cílů, které nejprve rostou na sen být milionářem a nakonec dospěje k tomu, že nic takového nepotřebuje nebo i jeho chápání života. V době okupace je k dění lhostejný, částečně až překvapivě sobecký, postupem často víc a víc zjišťuje, co vše se kolem děje, kam je svou ženou, pro árijsky smýšlející Němkou, zatažen. K vnitřnímu smíření u něj dojde až v době, kdy je naprosto sám, v absolutní pustině někde v pohraničí zaměstnán jako cestář na v podstatě neexistující cestě, kde žije jen se psem, kočkou, koněm a kozou.
Vlastní názor: Tato knížka byla zajímavá, rozhodně musím říct, že mě zaujalo. Na prvních stránkách mě překvapilo pojetí, protože nejsme zvyklá číst dlouhé odstavce na sebe navazujících vzpomínek v podstatě bez dělení do vět. Na druhou stranu právě toto příběh ozvláštňuje, dává mu to specifický náboj. Vývoj povahy, názorů, cílů a postojů mě donutil zamyslet se, jak bych v které dané chvíli udělala já, jak bych reagovala nebo některý problém řešila. Musím se přiznat, že Jan Dítě nepatří mezi hrdiny, které bych byla schopna pochopit, avšak rozhodně mě fascinoval. Zajímavý byl i způsob, jak postava a potažmo autor nahlíží na život, i z hlediska žen a přístupu i chování k nim. Tato knížka se mi líbila, ale nemyslím si, že ji v brzké době budu znovu číst.

Životopis spisovatele: Bohumil Hrabal
Hodnocení: (hodnotilo 0 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Obsluhoval jsem anglického krále Hrabal, Bohumil 299 slov
Obsluhoval jsem anglického krále Hrabal, Bohumil 538 slov
Obsluhoval jsem anglického krále Hrabal, Bohumil 1337 slov
Obsluhoval jsem anglického krále Hrabal, Bohumil 814 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info